80 Tüm Sonuçlar

Detayları Gör
Genel

Doyran Göleti (Antalya)

Antalya, Türkiye

Doyran, Antalya'ya 15 km uzaklıkta, Saklıkent yolu üzerinde bir mahalledir. ... Bu akarsuyun üzerinde Doyran Göleti de bulunmaktadır. Doyran Göleti'nde kamp yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Yusufeli (Artvin)

Artvin, Türkiye

Sahil şeridinde bulunan plajlarda, orman içi dinlenme yerlerinde, milli parklarda Kamp ve Karavan Turizmi için uygun yerler mevcut olup bunların başında; Kemalpaşa Plajı ve çevresi, Kafkasör Orman İçi Dinlenme Yeri, Borçka Karagöl, Şavşat Karagöl, Hatila Vadisi, Sahara, Yusufeli Kaçkar Turizm Merkezi ve Yusufeli Çevreli Köyü Rafting Kamp Merkezi’dir. Ayrıca Yusufeli ilçesi Çevreli köyünde rafting kamp alanı bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tortum Gölü (Erzurum)

Erzurum, Türkiye

Erzurum sınırlarında bulunan bu güzel yer Doğu Anadolu’nun en önemli doğal güzelliklerinden biridir.  Adını Tortum ilçesinden alan Tortum Gölü, ilçe merkezine ise 35 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bu bölgede birkaç günlüğüne konaklamak isteyenler Uzundere’de bulunan otel ve pansiyonlarda konaklama imkanına sahip. Uzundere’de yer alan belli başlı konaklama alanları ise şunlardır: Rıza Pansiyon (0505 801 28 90) Gümüşçü Otel (0442 792 21 42) Nature Pansiyon (0442 791 32 99) İbrahim Doğan Pansiyon (0442 243 37 81) İskele Kamping (0532 704 57 70) (Balıklı Köyü) Erzurum Doğu Semt Garajı’ndan hareket eden Uzundere minibüsleri düzenli olarak bölgeye seferler yapmaktadır. Eğer kendi aracınızla gitmek isterseniz D950 Karayolu’nu kullanarak Erzurum – Tortum – Uzundere – Tortum Gölü istikametini kullanabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

İspir Çengovit Yedigöller (Buzul Göller) (Erzurum)

Erzurum, Türkiye

İspir Yedigöller; Türkiye'nin bakir coğrafyalarından Ovit Dağı'nın güney yamaçları, volkanik gölleriyle mutlaka keşfedilmesi gereken bir bölgedir. Burada dağların yüksekliği zaman zaman 4000 m. yi bulurken, küçüklü büyüklü tepeler arasında turkuaz renkli volkanik göller yer almaktadır.Değişik boyutlarda 11 gölden oluşan Yedigöller'e normal bir otomobille gitmek mümkün değildir. Ancak uygun bir arazi aracıyla, stabilize yollardan göllere ulaşılabilmektedir. Dağcıların gözde mekanı olan bu bölge, Türkiye'de yeterince tanınmamıştır. Yedigöller'e gelmek için en iyi zaman, haziran ayının on beşinden sonrası ve ağustos ayının sonlarıdır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Balık Gölü (Artvin)

Artvin, Türkiye

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 2241 m. Olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37 m. olan bir lav seti gölüdür. Göl içme suyu ve kullanma suyu koruma sahası statüsünde olup yakınındaki yerleşim birimleri için içme suyu sağlamaktadır. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yer altı suyu ile beslendiğinden akış durumu ve sürekliliği ile ilgili veriler tespit edilememiştir. Yakın çevresinde tarım alanları ve otlaklar bulunur. Türkiye’nin önemli kuş alanlarından biridir. Gölün üzerindeki 0.15 hektar alana sahip bir adada kuluçkaya yatan Kadife Ördek popülasyonu ile önemli kuş alanı statüsü kazanmıştır. Bölgedeki asıl ünü yetiştirdiği kırmızı benekli alabalıktan kaynaklanır. Göl çevresinde yaşayan başlıca hayvan türleri şunlardır; Kartal, Şahin, Keklik, Yabani Tavşan, Tilki, Kurt, Yaban Ördeği, Martı, Bıldırcın ve Çulluk'tur

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Borçka Karagöl Tabiat Parkı (Artvin)

Artvin, Türkiye

Karagöl, bir heyelan gölüdür ve 19.yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) Yaylası”nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur. Borçka Karagöl, kamp ve karavan turizmi için ideal bir yerdir. Mevcut alan içerisinde işletmeci tarafından işletilmekte olan 20 yatak kapasiteli bir misafirhane bulunmaktadır. Alana giren ziyaretçi sayısı yıllık ortalama 20.000 kişidir. Nasıl Gidilir ? Karagöl; Artvin İli, Borçka ilçe merkezine 27 km uzaklıktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Uzungöl (Trabzon)

Trabzon, Türkiye

Uzungöl, göl turizminin ülkemizdeki en gözde ve en çok ilgi çeken destinasyonlarından birisi. Trabzon ilinin turizm cennetlerinden biri olan Uzungöl, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizm merkezi olarak belirlenmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin doğal güzelliği ile ilgisini çeken Uzungöl’de ayrıca yapılan doğa yürüyüşü ve yamaç paraşütü gibi aktiviteler ile turistlerin uğrak noktalarından biri olmaya devam ediyor.Eski adı Saraho olan bu bölgede ilk yerleşim izlere 1650 yıllarında görülmektedir.Günümüzde Trabzon ilinin Çaykara ilçesine bağlıdır. Uzungöl’de Neler Yapılır? Uzungöl huzuru arayanlar için biçilmiş kaftan. Bu yüzden sürekli gezmek ve hareketli bir tatil olsun istiyorsanız size göre olmayabilir. Ancak doğanın tadına daha çok varmak isterseniz özellikle yaz aylarında neredeyse her gün düzenlenen doğa yürüyüşlerine, ATV ya da jiple safari turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca rüzgar şiddetli değilse de profesyonellerle birlikte yamaç paraşütü yaparak Uzungöl’e yukardan bakış atabilirsiniz. Uzungöl’de İklim Nasıl? Göl, yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin önünü kesmesi ile oluşuyor. Belde de ismini gölden alıyor. Belde de bilindik Karadeniz iklimi hüküm sürüyor. Yaz ayları da dahil olmak üzere oldukça sık yağmur var ve yaz aylarında bile oldukça serin olan tipik yayla havasına sahip.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çakır Gölü (Gümüşhane)

Gümüşhane, Türkiye

Yaylaya Maçka – Meryemana yolunun 5 kilometresinden sağa ayrılan toprak yoldan 90 km. ilerledikten sonra ulaşılabilir. Yol üzerindeki yaylaların bir kısmına ticari araçlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Çakırgöl yaylasına arazi tipi araçlarla gidilmelidir. Yayla ile aynı adı taşıyan buzul gölünün de turizme kazandırılması maçlanan proje çerçevesinde yürütülen çalışmalarda işçiler, şu sıralar heyelan riski sebebiyle yolun alt ve üst kısmına istinat duvarları ve köprüler inşa ediyor. Mevcut stabilize yolda genişletme çalışmaları da gerçekleştiren işçiler, yüksek rakım nedeniyle zaman zaman oldukça soğuyan hava şartlarına aldırış etmeden binlerce tonluk kayaları parçalayarak, istinat duvarlarını tamamlamaya çalışıyor. Tamamlanması halinde alabalıkların da yaşadığı, 250 metre genişliğinde,  yaklaşık 20 metre derinliğindeki çakırgöl ‘e kadar uzanacak yol, kayak merkezi yapılacak çakırgöl Yaylası ‘nın yanı sıra çevresindeki Armutluk, Kırantaş, Akarsu, Aykarsa, Livayda, Kurugöl, Mesaraş, Furnoba, Kasapoğlu, Camiboğazı, Ortaoba ve Dereboyu yaylalarında da turizmin gelişmesine katkı sağlayacak.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Limni Gölü (Gümüşhane)

Gümüşhane, Türkiye

Limni Gölü, Gümüşhane’nin ilçesi olan Torul’a bağlı Zigana Köyünde bulunan 1700 rakımlı Saronay Yaylasındadır. Muhteşem güzelliği ile görülmeye değer bir yer olmaktadır. Gümüşhane ilinin en önemli turizm bölgesi olan Limni Gölü çevresinde bulunan mesire yeri ile dikkat çekmektedir. Limni Gölü’nün çevresinde yürüyüş parkurları, çadır ve karavan kamp alanları, bungalov tarzı konaklama alanları ve günübirlik piknik alanları bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kadıralak Yaylası (Trabzon)

Trabzon, Türkiye

Bölgedeki köyler, dağlardan denize doğru inen akarsuların vadileri üzerinde kurulmuşlardır. Kış ayları, köylerde dinlenilerek mevsimlik işler ve el sanatları yaparak geçirilir. İlkbahar gelince Mart ve Nisan aylarında tarlalar bellenir, Mayısta ekinler ekilir. Mezrası olan aileler buradaki evlerine göç ederek bir ay kadar otururlar. Özellikle sürüler mezraya göçürülür. Haziran başından Eylül sonlarına kadar yaylaya göç edilir. Karadere Bayburt güzergahında Araklı’nın 43 km güneyinde yer alan yayla, Yağmurdere üzerinden Gümüşhaneye; Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Çam ağaçlarıyla kaplı bir alanda yer alan yayla serin bir havaya sahiptir. Karaderesi, Pamuğun Gölü Şelalesi, piknik alanı ve buz gibi soğuk suları özellikle yaz aylarında bölgemizi ziyarete gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı (Giresun)

Giresun, Türkiye

Karadeniz mavinin ve yeşilin her tonunu bizlere sunan, birbirinden güzel doğal güzellikleri barındıran gezilmesi gereken bir bölge. Fındığı ile nam salmış ilimiz Giresun içerisinde bulunan Kuzalan Tabiat Parkı bu güzelliklerden sadece birisi. Tabiat parkının en önemli kaynak değerleri; kalkerli su kaynağından çıkan 1.800 metre uzunluğundaki traverten grubu, Mavi göl ve Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde bulunan doğal yollarla oluşan Kuzalan Şelaleleri ve orman içerisinde bulunan irili ufaklı gölleri oluşturmaktadır. Kuzalan Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler Çadırlı kamp, bisiklet sporu ve doğa yürüyüşü için olanak sağlamaktadır. Ayrıca travertenler boyunca ahşap yürüme yolu, seyir kuleleri ile parkı dolaşmak ve seyretmek de mümkündür. Çadırlı Kamp: Çadırınız varsa burada gönül rahatlığı ile kamo yapabilirsiniz. Tavşan, sincap gibi canlıları doğal hayatlarında canlı gözlemleme deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Bisiklet Sporu: Orman bisikletine sahipseniz unutulmaz bir deneyimin keyfine varabilirsiniz. Doğa Yürüyüşü: Kolay, orta ve zor parkurlardan birisini seçip yemyeşil ormanların içerisinde inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kuzalan Tabiat Parkı Giriş Ücreti Giriş ücreti (Kişi Başı): 5 Lira Hatırlatma: Çevre düzenlemeleri, yürüyüş parkuru ve kafeterya gibi çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte. Ulaşım: Dereli ilçesine 20, şehir merkezine ise yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Tabiat parkına, Giresun – Şebinkarahisar yolu kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Dereli Karagöl (Giresun)

Giresun, Türkiye

Giresun’un Alucra Dağları’ndan sonra ikinci büyük dağı olan Karagöl Dağları Ordu ve Sivas sınırına yakın bölgede bulunuyor. Konum olarak Dereli ilçesinin güneybatısında yer alıyor. Karagöl Dağlarının eteklerinde aynı isimde bir de göl bulunuyor. Karagöl isimli göl muhteşem manzara sahip ve fotoğraf için oldukça elverişli.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ulugöl Tabiat Parkı (Ordu)

Ordu, Türkiye

Ordu ili, Gölköy ilçesi sınırları içersinde yer alan Ulugöl Tabiat Parkı; Gölköy-Aybastı karayoluna 9 km uzaklıkta; Ordu il merkezine 74 km., Mesudiye ilçe merkezine 64 km., Gölköy ilçe merkezine ise 14km. uzaklıktadır. Planlanan alanın tamamı Orman Genel Müdürlüğüne aittir. 10.03.2005 tarih, 248/1670 sayılı yazıyla; 26.56 hektarlık alan A tipi Mesire Yeri olarak tescil edilmiştir. 2006 yılında gelişme planı onaylanan alan; 07/09/2009 tarihli Çevre ve Orman Bakanı Olurları ile ‘Ulugöl Tabiat Parkı’ olarak ilan edilmiştir. Ulugöl'e nasıl gidilir? Ordu merkezden yaklaşık bir buçuk saatte 60 km mesafedeki Gölköy ilçesine ulaşılmaktadır. Gölköy'den Ulugöl Tabiat Parkı yaklaşık 15 km. Ulugöl'e kadar düzgün asfalt yollar mevcut. Ulugöl giriş ücreti araba başına 5 TL. Ulugöl'de ne yenir? Ulugöl'de göl kenarında küçük bir büfe var. Ancak Ulugöl'de esas olan doğanın ortasında piknik yapmak. Tabiat parkı içinde piknik yapılabilecek bol miktarda piknik masaları, çardaklar, musluk mevcut.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Boraboy Gölü (Amasya)

Amasya, Türkiye

Bir doğa harikası olan Boraboy gölü, Taşova ilçesınırları içinde yer alır. İl merkezine 63 km. ve Taşova ilçesine 15 km. mesafededir. Denizden 1.050 m. yükseklikte bir krater gölü olarak bilinmesine karşın, aslında küçük bir akarsuyun etraftan gelen yıkıntılarla tıkanması sonucu oluşmuş, doğal bir set gölüdür. Etrafı kayın, sarıçam, sedir, kestane ağaçları ile çevreli gölün rengi zümrüt yeşilidir. Güney kıyısı sarp ve diktir. Tabandan su kaynaması olan göl, ayrıca dereden gelen sularla da beslenmektedir. 80 metre genişlik ve 25 metre derinliğe sahip göl, doğu-batı yönünde uzanan bir vadide yer alır. Göl etrafında temiz hava ortamında yürüyüş yapılabilecek parkurları bulunduğu gibi piknik amaçlı kullanıma uygundur. Borabay Gölü ve çevresi Bakanlar Kurulunca Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ormanlık alan içerisinde konaklamalar için bungalov tipi evler, kafeterya, kamp ve piknik alanları, doğa yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Yedikır Baraj Gölü (Amasya)

Amasya, Türkiye

Suluova ilçe sınırları içinde bulunan Yedikır Barajı Yaban Hayatı Koruma Sahası, il merkezine 35 km., Suluova’ya 8 km., Merzifon’a 12 km. uzaklıktadır. Yaklaşık 900 hektarlık bir alanı kaplayan sahanın 600 hektar kadarını göl oluşturur. Geri kalan kısmı, içinde sosyal tesisler ve piknik alanlarını barındıran sazlık ve ağaçlandırma alanıdır. 1985 yılında tamamlanan baraj gölünün kısa bir süre içerisinde pek çok kuşun konaklama alanı haline gelmesiyle Yedikır 1989 yılında Yaban Hayatını Koruma Sahası ve SİT alanı ilan edilmiştir. Barındırdığı kuşlar ve yaban hayvanları bakımından oldukça zengin olan bölge Türkiye’de “Önemli Kuş Alanı” statüsüne sahip yerlerden biridir. Bazı kaynaklara göre 100’den fazla kuş türünün yaşadığı Yedikuğular Kuş Cenneti’nde görülebilen kuşların bazıları küçük batağan, bahri, karabatak, gribalıkçıl, büyükbalıkçıl, küçükbalıkçıl, sakarca, boz kaz, angıt, fiyu, boz ördek, çamurcun, yeşilbaş, kılkuyruk, elmabaş patka, büyük tarakdiş, sakarmeke, kervan çulluğu, büyük karabaş martı, karabaş martı ve turnadır. Baraj gölünün çevresi ise tüm doğal güzelliği korunarak, bazı sosyal tesisleri de barındıracak biçimde gezi ve piknik alanı olarak düzenlenmiştir. Bahar ve yaz ayları boyunca bölgede yaşayanların ve Amasya’da ziyaret amaçlı bulunanların uğrak yeri haline gelen Yedikır, etrafındaki yürüyüş parkurları, basketbol ve tenis kortu gibi sportif alanları, ziyaretçilerin tüm ihtiyaçlarını zahmetsizce karşılayabilecekleri piknik alanlarıyla size doğanın tam kalbinde bir gün sunar. Göl çevresi, amatör olta balıkçılığı yapmak isteyenler için de vazgeçilmezdir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu (Samsun)

Samsun, Türkiye

Vezirköprü İlçesi’nde Altınkaya Baraj Gölü’nde bulunan Şahinkaya Kanyonu, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. 3 bin 250 metre uzunluktaki kanyonda su derinliğinin ortalama 106 metre olduğu kanyon yüksekliğinin ise 340 metreye kadar çıktığı belirtildi. Çeltek köyü mevkii ve Şahinkaya kanyonu Kültür ve turizm Bakanlığı tarafından Turizm bölgesi ilan edildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı 05/06/2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlülüğe girdi. Vezirköprü’nün 17 km. kadar kuzeybatısında bulunan Kanyon (Yarmavadi), Altınkaya barajının en dar yeri olma özelliği ile de dikkat çeker ve yaklaşık 1500 metre uzunluğundadır. Vezirköprüde sadece Osmanlı ve Selçuklu değil, Hititlere kadar uzanan bir medeniyet geçmişinin izleri ve birikimleri var. Hitit Krallarının tahta çıkarken kutsandığı yer de Vezirköprüdedir. Şu an bu bölgede Alman arkeologlar kazı çalışmaları yapıyor. Dolayısıyla gerek Kunduz Dağı gerekse Şahinkaya Kanyonu gelecek yıllar içinde gerçekleşecek adımlarla hatırı sayılır bir çekim yeri olma yoluna girmiştir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Küre Dağları Milli Parkı (Kastamonu)

Kastamonu, Türkiye

Küre Dağları, dünyanın ve Türkiye’nin “ölmeden önce görülmesi gereken yerler” listesinde yer alıyor. Karadeniz’de Bartın ve Kastamonu il sınırları içinde yer alan Küre Dağları Milli Parkı, 2000 yılında milli park ilan edilerek Türkiye’nin 41 milli parkından biri olmuştur. KÜRE DAĞLARI MİLLİ PARKINA NASIL GİDERİM? Küre Dağları Milli Parkı Bartın ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bartın il merkezinden Arıt Beldesi, Ulus, Amasra ve Kurucaşile ilçelerine ulaşılarak milli parkın sınırlarına girmek mümkündür. Bartın merkezden Arıt 32 km, Ulus 37 km, Amasra 18 km, Kurucaşile 55 km uzaklıktadır. Kastamonu il merkezinden Pınarbaşı, Azdavay, Şenpazar ve Cide ilçelerine ulaşarak milli parka ulaşmak mümkündür. Kastamonu merkezden Pınarbaşı 82 km, Azdavay 77, Cide 130 km uzaklıktadır. Ulaşım olanaklarıyla ilgili ayrıntılı bilgiye Seyehat Planlama bölümünden ulaşabilirsiniz. Küre Dağları Milli Parkı içinde Doğu’dan Batı’ya doğru; Aydos Kanyonu, Çatak Kanyonu, Zümrüt Köyü, Gömeran Kanyonu, Valla Kanyonu, Ilıca Şelalesi, Horma Kanyonu, Ilgarini Mağarası, Armutluçayırı, Köklü Drahna Manastırı, Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu, Gürdek Kayası, Zoni Yaylası, Karadere Vadisi, Üçdiş Seyir Merkezi, Odalaryanı, Uzunçarşı, Çöme Boğazı ve Sipahiler Mağarası gibi doğal güzellikler bulunmaktadır. Ayrıca Küre Dağları en çok mağara bulunan milli parklardan birisidir. Küre Dağları’nda 80’den fazla mağara bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bostancılar Göleti (Karabük)

Karabük, Türkiye

Eflani Bostancılar Göleti, Karabük ili Eflani ilçesinin 1.5 km kuzeyinde bulunmaktadır. Bostancılar Göleti, Eflani İlçe merkezine en yakın gölettir. Hemen hemen yürüme mesafesindedir.İlçenin kuzey batısında Ovaçalış-Soğucak yolu üzerinde yer alır. Eflani merkeze uzaklığı 2-3 km. civarındadır. Yolu asfalttır. 1 km genişlikte 20-25 m derinliğindedir. Saçak deresinden beslenmektedir. Sulama amacıyla yapılmıştır. Yapımına 1978 yılında başlanmış, 1984 yılında bitirilmiştir. Göletin bulunduğu alan gölet yapılmadan önce yerleşim bölgesiydi, burada bir okul bulunmaktaydı. Gölet yapıldıktan sonra bu okul gölün suları içinde kalmıştır. Bostancılar Göleti'nde kamp ve doğa sporları yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Yenice Ormanları (Karabük)

Karabük, Türkiye

Ormanların içerisindeki çeşitli şelaleler, farklı renklerdeki çiçekleri ile huzur ile dolu görülesi bir alan haline geliyor. Yürüyüş yapmayı sevenlerin bir numaralı adresi olabilecek olan bu orman gerçekten doğal güzellikleri ile sürprizler ile dolu bir parkur çıkartıyor karşımıza. Doğanın içinde harika zaman geçirmek istiyorsanız eğer burası kesinlik ile tam da aradığınız yer olacaktır. Bölgede yer alan Yenice ırmağı ise yerleşik alanın içerisinden geçmekte ve bölgenin kara parçasını iki parçaya bölmektedir. İçinden nehir geçen bu harika bölgede doğa ile günlük yaşam bir arada sürüp gitmektedir. Ormanların en önemli bölgesi is kesinlik ile Arboretum ve ”Tabiat Koruma Alanları” olmaktadır. Bu bölgede birçok yerde göremeyeceğiniz binlerce farklı ağaç türünü görebilirsiniz. bu ağaçların arasından bazılarının boy ve enleri o denli gelişmiştir ki bu tip ölçüleri dünya üzerinde başka bir yerde görmek mümkün değildir. Aynı zamanda soyu tükenmeye yüz tutmuş değerli ağaçları da bölgede görmeniz mümkün olacaktır. Ormanların içerisinde çok fazla sayıda çeşitli hayvan türü yaşamlarını sürdürmektedir. Bunlardan bazıları; sincap, ala karga, kirpi, dağ horozu, geyik, vaşak, porsuk, çakal, kurt, ayı, su samuru, atmaca ve çulluktur. Bu türlerin dışında bölge birçok farklı havan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Hem biraz vahşi doğadan esintiler hem de mükemmel bitki örtüsü ile tabiat karşımıza en güzel hali ile burada çıkmaktadır. Yenice Ormanları Nerede ve Nasıl Gidilir? Yenice Ormanları Karabük merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgeye ulaşım için kara yolu veya demir yolu kullanabilirsiniz. Ankara-Zonguldak arasında her haftanın belirlenen günlerinde tren seferleri yapılmaktadır. Bu tren seferlerini kullanabilirsiniz. Zonguldak’tan 65 kilometre uzaklıkta Yenice Ormanları yer almaktadır. Kara yolu ile gelmek isteyenler ise Zonguldak’tan Yenice’ye direkt olarak kalkan otobüsleri kullanabilirler. Kendi özel aracınız ile gelmek istiyorsanız da Zonguldak-Devrek istikametini takip etmelisiniz. Gökçebey ayrımına gelince bu ayrıma girmelisiniz. Ayrıma girdikten yaklaşık olarak 15 dakika sonra Yenice bölgesine ulaşmış olacaksınız.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Eğriova Göleti (Karabük)

Karabük, Türkiye

Eğriova Göleti Yenice Ormanları’nın içerisinde bulunuyor. Ağaçlar içerisinde bozulmamış doğasıyla ve harika göl manzarasıyla sizleri bekleyen 1300 rakımlı Keltepe'de bulunan gölet kamp yapmak için harika bir alana sahip.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tas Gölü (Zonguldak)

Zonguldak, Türkiye

Zonguldak Ereğli, Gökçeler Köyü’nde 53 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir yer. İçinde yürüyüş parkurları, fındık ağaçları, dereler, şelaleler, göletler, sık ormanlık alanlarla, güzel düzlükler var. Geniş alana yayılmanın avantajı . Bu alanla ilgili en sevilen özellik ise her bir köşesinden farklı bir tat alınıyor olması. 4 günlük kamp boyunca 1 gece dere kenarında, 1 gece ormanlık alanda, 1 gece de şelale yanında kamp yapılabiliyor ve büyük keyif alabilirsiniz. Bazen bir kamp alanında olduğunuzu unutuyorsunuz. Biliyorsunuz, temizlik kamp yapanların en hassas noktalarından biridir. İşletmecileri doğaya saygı konusunda son derece hassaslar. Özenle temiz tutulan bir tesis. Yerde sigara izmariti bile görmüyorsunuz. Bir diğer hassas nokta ise kalabalık değil, sakin olmasıdır. Onu da mekanın büyüklüğü sayesinde rahatlıkla çözüyorlar. Kalabalık zamanında bile neredeyse kimseyi görmeden kamp yapma şansınız var.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bolu Yedigöller Milli Parkı (Bolu)

Bolu, Türkiye

1965 yılında kurulan Bolu Yedigöller Milli Parkı Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Yurdumuzun en etkileyici ve nefes kesici güzelliklerinden biri olan Yedigöller, Bolu şehir merkezinin 42 km kuzeyinde, Mengen İlçesine ise 53 km mesafededir. Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yerinde olan Yedigöller Milli Parkında irili ufaklı göller, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü, şelaleler, göllerde yaşayan balıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyonel kullanım potansiyeli ana kaynak değerlerini oluşturur. Alanın jeolojik yapısı genellikle serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşmuştur. Bölgedeki göller yer hareketleri sonucu kayak kitlelerin vadilerin önlerini kapaması sonucu suların birikmesi ile oluşmuş heyelan gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ve derelerle birbirine bağlıdır. Dağcılık, bitki, kuş gözlemciliği, kamp ve doğa yürüyüşü için çok uygun olan bu park, 2019 hektar alanı kaplar. Bölge eşsiz manzaraları, zengin flora ve faunasıyla yıl boyunca doğa hayranlarını büyüler. Yedigöller özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğa ve fotoğraf tutkunlarının akınına uğrar. Çeşitli büyüklükte yedi gölden oluşan bölge, 1965 yılından itibaren “Milli Park” olarak koruma altına alınmıştır. Göllerin isimleri Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl’dür. Milli Parkta hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir. Etkili koruma ile Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır. Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretimi 1969 yılında bu milli parkta kurulmuş olup, ülkemizde yayılmasında örnek teşkil etmiştir. Ayrıca Milli Park içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, Kapankaya mevkisinde manzara seyir terası gezilip görülebilir. Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığı yapılabilir. Doğa güzelliği bakımından kampçılık için çok uygundur.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bolu Gölcük Tabiat Parkı (Bolu)

Bolu, Türkiye

Bolu'nun 13 km. güneyinde suni olarak yapılmış bir set gölüdür. Yükseltisi 1206 m. olan gölün yüzeyi 4.5 Hektar, çevresi de yaklaşık 1.300 metredir. Etrafı çam, göknar, kayın, gürgen ve karışık türde ağaç türleri ile kaplı gölün her mevsim görüntüsü muhteşemdir. Doğanın olağan üstü güzelliğiyle kaplı olan gölün hemen kenarında Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın "Devlet Konukevi" olan şirin bir yapı bulunmaktadır. Gölün etrafında çeşitli tesisler bulunmaktadır. Göl ve etrafı “Tabiat Parkı” olarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Çok şirin ve küçük olan bu göl çevresine araçla girilmemektedir. Yol boyunca gezmek, görmek, dinlenmek, fotoğraf çekmek, yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığı, bisiklet turu ve piknik yapmak amacıyla yoğun ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Tabiat Parkı, Bolu'nun en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Göksu Tabiat Parkı (Bolu)

Bolu, Türkiye

Bolu İli yakınında olan Göksu Tabiat Parkı 24.12.1991 tarihinde 25 ha. alana sahip A Tipi Orman İçi Dinlenme Yeri olarak tescil edilmiştir. Ulaşım Bolu'ya 35 km, Seben'e 35 km, Gerede'ye 32 km, Kartalkaya'ya 20 km mesafededir. Rakımı 1400 metre ve mevcut tesisleri giriş kontrol kulübesi, 2 adet su deposu,3 adet çeşme, enerji nakil hattı ve trafo dur. Yeniden yapılanma kapsamında Bakanlık Makamının 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı olurları ile statüsü Tabiat Parkına çevrilmiştir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Torkul Göleti (Düzce)

Düzce, Türkiye

Düzce Merkez Uğurköyü sınırları içinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası il merkezine 34 km mesafededir. Kamp ve trekking için oldukça müsaittir. Düzce Merkez Uğurköyü sınırları içinde bulunan Torkul Göleti ve Yaylası il merkezine 34 km mesafededir. Torkul Göleti, 1.251 m yükseklikte bulunan Torkul yaylası içerisinde volkanik çöküntüden oluşmuş 5.000 m2 alana sahip tabii bir gölettir. Alanın tamamı ise 78.801 m2'dir. Gölet çevresinde bulunan, kayın, köknar, gürgen, kestane, akçaağaç, karaçam gibi ağaçların panoramik görüntüsü eşliğinde, piknik, olta balıkçılığı, foto-safari, çadır kampı yapabilir, Torkul ve Odayeri Yaylaları arasındaki 6 km'lik mesafede trekking turları gerçekleştirebilirsiniz.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Dokurcun (Sakarya)

Sakarya, Türkiye

Dokurcun, Sakarya ilinin Akyazı ilçesine bağlı bir mahalledir. Çiğdem Yaylası, Sülüklü Göl ve Sarıgöl gibi doğal güzellikleri özellikle İstanbul'dan günübirlik gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerindendir. Ayrıca bu bölgelerde kamp ve doğa sporları yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Sülüklü Göl Tabiat Parkı (Bolu)

Bolu, Türkiye

Sülüklü göl, Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Bolu ili Mudurnu ilçesi Tavşansuyu köyü (eski adı:Akyokuşkavağı) sınırları içinde yer almaktadır. Gölün yörede bilinen ismi Sarıgölcüktür; ancak 1990'lı yıllarda köyün ismi gibi gölün ismi de değiştirilerek Sülüklügöl yapılmıştır. Göl konum olarak Sakarya ile Bolu illerinin sınırını belirler. Sülüklü göl koordinatları 40-31 Kuzey 30-52 Doğu şeklindedir. Bolu'nun Mudurnu ve Göynük İlçelerine, Sakarya'nın da Akyazı ilçesine bağlı Dokurcun mahallesine sınırı vardır. Sülüklü göl'e İstanbul ve Ankara gibi büyük illerden ulaşım gayet kolaydır. İstanbul Sülüklü göl arası ortalama 200 kmdir ve yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir. Sakarya'nın Akyazı ilçesine kadar otobandan gelinebilmekte ve Akyazı'dan sonra 32 km asfalt yoldan Sülüklü göl yol ayrımına ulaşılmaktadır. Sülüklü göl tabiat parkı doğadaki tektonik hareketler sonucu meydana gelen heyelan sonucunda oluşmuş benzersiz bir ekosistemin tam ortasında yer alır. Uzmanların yaptığı incelemeye göre göl 1703 yılında heyelan seti şeklinde oluşmuştur. Ttektonik hareketler sonucunda meydana geldiği tahmin edilen çukur alan, taban suyu ve Hongurdak deresi tarafından doldurulmuştur. Sülüklü göl çevresinde kamp yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Poyrazlar Gölü (Sakarya)

Sakarya, Türkiye

Poyrazlar gölü, Sakarya il merkezinin 7–8 km kuzeydoğusunda, Sakarya nehrinin kenarında yer alan alüvyal set gölüdür. Göl kıyısında bulunan Poyrazlar köyünden adını alan gölün diğer bir adı da Teke gölüdür. Her iki gölde de kamp ve doğa sporları yapılabilir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kartepe (Kocaeli)

Kocaeli, Türkiye

Kartepe ilçesi, İzmit Samanlı Dağları'nın ve Kocaeli Platosu yüksekliklerinin arasında kalır. Maşukiye; Samanlı Dağı etekleri ile Sapanca Gölü'nün güney batı kıyısı arasında; doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil bölgesidir. Maşukiye, ana güzergahlara çok yakın, ulaşımın da çok rahat olması nedeniyle bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamaktadır. Marmara Bölgesi'nin Uludağ'dan sonra en çok ziyaretçi çeken kış turizm merkezi olan Kartepe ilçesi, kış turizminin yanı sıra çevresindeki yaylaları, kanyoları ve Maşukiye'deki şifalı suyu ile adeta bir cenneti andırmaktadır. 2004 yılından Kartepe'ninSarımeşe semtinde Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri düzenlenmektedir. Kartepe'ninUzuntarla semtinde bulunan Sukaypark'da su sporları yapılmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kaz Gölü (Tokat)

Tokat, Türkiye

Tokat il sınırında bulunan Kaz gölü, her yönü ile şehre farklı bir renk katmayı başarmış bir doğal güzelliktir. Burası Kuşların yol üzerinde olduğu için özellikle Mart ve Mayıs ayları arasında kuş göçlerine ev sahipliği yapmaktadır. Burada çok sayıda kuş türüne rastlayabilirsiniz. Bölgede iki tane kuş gözetleme kulesi bir tane de Kuş ziyaret evi bulunur. Yolunuz buraya düşerse mutlaka buu güzellikleri ziyaret edin. Tokat Kaz Gölü Nerede? Tokat İl merkezine 39 km uzaklıkta bulunan Üzümören beldesinde bulunur. Turhal ilçesine 19 km. Pazar ilçesine 11 km. Zile ilçesine 23 km uzaklıktadır. Tokat Kaz Gölü Nasıl Gidilir? Tokat Kaz Gölü’ne şahsi aracınızla çok rahat ulaşabilirsiniz. Buraya tabelaları takip ederek Özellikle de  D180 ve Pazar Zile Yolu üzeri gelirseniz daha rahat ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Şile Saklı Göl (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

İstanbul’a yakın eşsiz bir güzellikten daha bahsedeceğiz size, Kamandere köyü içinde bulunan Saklı Göl Şile’de yürüyüş, kahvaltı ve temiz havanın tadını çıkaracağınız doğa harikası saklı bir yer. Adı gibi bir çok güzelliği içerisinde saklı bulunduran bu göl, doğa severlerin uğrak yeri olacaktır. Buraya bir kez geldiğinizde eminiz ki gün geçtikçe saklı gölün müptelası olacaksınız. Yapay bir baraj gölü olan bu yer, hizmet veren tesis ile bağdaşmış bulunmakta. Ama bir uyarıda bulunalım tesis hafta sonları kalabalık olabiliyor bu yüzden erken gitmenizde fayda var. SaklıGöl kenarında doğa yürüyüşü yada piknik,  mangal, ızgara, fotoğrafçılık, özellikle doğa fotoğrafı çekmek isteyenlerin uğrak yeri. Nasıl Gidilir?: İstanbul-Şile otobanından giderken Şile tabelasını takip edin. Şile şehir merkezi girişine gelmeden önce Işık Üniversitesini geçtikten sonra ilk ışıklardan sağa, Ahmetli Köyü yönüne doğru gidin. Köy yolunda 3km ilerledikten sonra Saklı Göl tabelası çıkacak. Tabelayı takip edin.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Darlık Barajı (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Darlık Barajı, İstanbul-Şile yolu üzerinde Darlık Deresi üzerine kurulmuş barajdır. İstanbulda kamp ve doğa sporları için uygun mekanlardan birisidir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ballı Kayalar Tabiat Parkı (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Ballıkayalar İstanbuldan ulaşılması zor olmayan ve huzur içinde jakuzi tadındaki şelalede bolca vakit geçirebilirsiniz ???? kanyonda 3 saat yürüyerek maceralı bir yolda günün mutluluguna eriyorsunuz. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Tavşanlı Köyü Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan doğanın içerisine saklanmış Türkiye’min sayısız güzelliklerinden bir tanesidir. Dağların arasından süzüle süzüle akan akarsuyu ve bir çok şelalesiyle aşağıda biriken küçük göleti tam bir doğa harikasını yansıtıyor. Kısaca bir çok küçük şelaleden oluşan Ballıkayalar Tabiat Parkına vadi ya da kanyon diyebiliriz. Ballıkayalar’da belirli bir kamp bölgesi bulunmuyor. Ancak piknik yapılan yerlerde tuvalet ve su olduğu için kampçılar bu alanda yoğunlaşmış durumda. Burada 20 liraya bir çadır kiralamanız mümkündür. Eğer piknikçilerden uzak bir yerde kamp yapmak isterseniz, tüm eşyalarınızı taşıyıp parkın içlerine gitmeniz gerekir. Herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Ancak özel aracınızla geldiyseniz, 10 lira otopark ücreti ödemelisiniz.  Ayrıca Piknik yapmak isteyenlere ekstra 10 TL. masa parasıalınıyor.  Kamp yapmak isteyenler için de 20 lira çadır parası alınıyor.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Durugöl (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Durugöl, İstanbul'a 89 kilometre uzaklıktadır. Durusu (Terkos) Gölü'nün batıdaki en uzak uç noktasıdır ve doğal kanallarla bağlantılıdır. Suları tatlı olan gölde sudak, yayın, turna, alabalık, kızılkanat, çapak, sazan, kadife gibi balıklar bulunmaktadır. Ormanlı Köyü'ne 1 kilometre, Ormanlı Kumsalı'na 4 kilometre kadar uzaklıktadır. Yapılabilecek Etkinlikler; Bisiklet Dağ Bisikleti Doğa ve Dağ Yürüyüşü Kafe Restoran Kampçılık Kürek Kano Windsurf Yelken Yamaç Paraşütü Yüzme

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Danamandıra Tabiat Parkı (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

İstanbul ili,Silivri İlçesi sınırlarında Danamandıra Köyü'nün Silivri-Karacaköy yolu üzerinde bulunan Büyükkokmuşgöl ve KüçükkokmuşgöL geniş bir bataklık ormanla çevrilmektedir. Göller kışın konaklayan kuşlar için önemli bir yaşam alanıdır.Su kuşlarının beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılar.Kışın Turna,Ördek,Kuğu,Yaban Kazı,Su Çulluğu,Sakarmeke,Leylek ve Karabatakların uğrak yeridir.İçinde aynalı ve kara sazanları,yayın ve kırmızı balıkları barındıran göllerdir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Sinekli Gölü (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Silivri’nin Küçük Sinekli Köyü‘nde bulunan gölet çevresi özellikle hafta sonları şehrin kalabalığından uzaklaşmak, göl, orman havası almak balık yakalamak isteyenler için güzel bir seçenek. Sinekli Gölü çevresinde piknik alanları bulunuyor. Göl çevresinde ahşap masa ve banklar, mangal için ayrılan bölümler, tuvalet, çeşme, voleybol sahası, çocuk oyun parkı bulunuyor. Balık tutmak isteyenler için de bu gölette yayın, sazan, tatlı su levreği olduğu söyleniyor. Sinekli Gölü’ne Nasıl Gidilir & Ulaşım Silivri  çıkışından sağ tarafta Sinekli Tabelasını takip edin. Alipaşa köyü, Büyük Kılıçlı köylerini geçtikten sonra demiryolunun üzerinden geçin Sinekli Köyü Gölü’ne ulaşabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

İkizgöller (Tekirdağ)

Tekirdağ, Türkiye

İkiz Göller (Büyük ve Küçük Göl), Tekirdağ ilinin Çerkezköy ilçesi sınırları içinde yer almaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

İkizgöller (Tekirdağ)

Tekirdağ, Türkiye

İkiz Göller (Büyük ve Küçük Göl), Tekirdağ ilinin Çerkezköy ilçesi sınırları içinde yer almaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kuzuludere Göleti (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Kuzuludere Barajı, İstanbul'un batısında ve 110 kilometre uzaklıktadır, baraj yılda 11,3 milyon metreküp içmesuyu karşılamaktadır. Ayrıca tarımsal sulamada da kullanılan baraj ideal su kotunda yaklaşık 1,6 kilometrekare yüzey alanına sahip ve denizden 40 metre kadar yüksektedir. Yapılabilecek Aktiviteler; Bisiklet Dağ Bisikleti Doğa ve Dağ Yürüyüşü Kampçılık Kürek Kano Offroad

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kuzuludere Göleti (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Kuzuludere Barajı, İstanbul'un batısında ve 110 kilometre uzaklıktadır, baraj yılda 11,3 milyon metreküp içmesuyu karşılamaktadır. Ayrıca tarımsal sulamada da kullanılan baraj ideal su kotunda yaklaşık 1,6 kilometrekare yüzey alanına sahip ve denizden 40 metre kadar yüksektedir. Yapılabilecek Aktiviteler; Bisiklet Dağ Bisikleti Doğa ve Dağ Yürüyüşü Kampçılık Kürek Kano Offroad

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bafa Gölü (Aydın)

Aydın, Türkiye

Bafa Gölü, (Aydın-Muğla) Büyük Menderes Nehri deltasının güneydoğu kesiminde, Menteşe Dağlarının içine sokulmuş sığ bir tatlı su gölüdür. Aydın ve Muğla il sınırları içerisinde yer alan, eski zamanlarda Ege Denizi’nin bir parçası olan göl, Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonlar ile birlikte, kıyıdan kilometrelerce içerde kalmış ve Bugün Büyük Menderes Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü alandan yaklaşık 17 km uzaklıkta yer alıyor. Bafa Gölü Nerede Nasıl Gidilir 1994’te Tabiatı Koruma Alanı ilan edilen ve Türkiye’nin önemli kuş cennetlerinden biri olan Bafa Gölü’nün güney kıyısından Söke-Milas yolu geçiyor. İzmir’den Bodrum’a doğru uzanan yol üzerinde yer alan göl, Bodrum’a 40 dakika mesafededir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kovada Gölü Milli Parkı (Isparta)

Isparta, Türkiye

Kovada Gölü Millî Parkı, Isparta'nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınalabilir. Özel izne tabi tutulan çadır kurmak sadece akşam saatlerinde uygunluğa göre günübirlik kalabileceğiniz bir yer. Kovada Gölü Milli parkı giriş ücreti 13.5TL'dir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Eğirdir Gölü (Isparta)

Isparta, Türkiye

Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırlarında yer alan bir tatlı su gölüdür.   Doğal içme suyu havzası olmasının yanı sıra biyolojik çeşitlilik değerleri bakımından uluslararası öneme sahip bir sulak alan. Eğirdir Gölü çevresinde kamp kurulabilecek alanlar mevcuttur. Isparta’ya geçtikten sonra buranın yerel firmaları irtibata geçip “Isparta Petrol Turizm vb.” gibi. Ortalama 30-40dk. bir yolculuk sonrasında Eğirdir’e ulaşmış olacaksınız. Buradan sonra yol son derece basit, tabelaları takip ederek 20-25dk. içinde Eğridir gölüne ulaşmış olacaksınız.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Beyşehir Gölü (Konya)

Konya, Türkiye

Beyşehir Gölü, Türkiye'nin ikinci büyük gölü, güney ve batısında Toros Dağları, doğusunda volkanik bir oluşum olan Erenler Dağı, güneydoğu kuzeybatı yönünde ise Anamas Dağı ve Sultan Dağları ile çevrili tektonik bir çökeltide yer almaktadır. Türkiye’nin Van ve Tuz gölü sonrasında üçüncü büyük gölüdür. Yüz ölçümü 650 kilometrekaredir. Deniz seviyesinden 1.116 metre yükseklikte bulunan bu gölün ortalama derinliği 10 metreyigeçmemektedir. Beyşehir gölü kuzey batı ve güney doğu doğrultusunda uzanan Sultan dağları ile daha batıda bulunan kuzey ve güney doğrultusundaki dağlar, arasında yer alan çukur sahanın orta kısmını kapsamaktadır. Gölün genişliği ise güneyden kuzeye doğru azalır. En fazla genişlik güney tabanında 28 kilometre kadardır. Gölde çeşitli büyüklüklerde 23 ada bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü olan ve gölün kuzey batısında bulunan Mada adası üzerinde küçük bir köy bulunmaktadır. Beyşehir Gölü, Konya sınırları içerisinde yer almaktadır.Hava yolu ile, Konya’ya her gün İstanbul üzeri seferler bulunuyor. Konya’dan ise otogardan her saat başında servisler kalkıyor. Özel aracınız ile Konya üzerinden Konya’nın güney batısında 90. kilometrede bulunuyor. Antalya’nın kuzeyine 240 kilometre, Isparta’nın doğusuna 210 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tuz Gölü (Konya)

Konya, Türkiye

Tuz Gölü, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye‘nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanır. Tuz Gölü’nde tuz, meteorolojik suların yeraltına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzeye taşımasıyla oluşmaktadır. Tuz Gölü'nde kamp ve doğa sporları yapılabilir. – Aracınızla gidiyorsanız; Ankara’dan Konya Devlet Yolu’nu takip ederek, Şereflikoçhisar ilçesinden sonra Tuz Gölü kıyısına ulaşabilirsiniz. Gölün karşı kıyısına ulaşmak için aynı yolun Konya Kavşağı’ndan sağa dönüp Cihanbeyli ilçesi üzerinden göle yakın kasabalara gidebilirsiniz. – Otobüsle ulaşım: Ankara AŞTİ’den kalkan Aksaray otobüslerini kullanabilirsiniz. Karşı kıyıya ulaşımda Konya otobüsleri ile Cihanbeyli’ye gidip, buradan kasabalara hareket eden dolmuşları kullanabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

(Kulu) Düden Gölü (Konya)

Konya, Türkiye

Kulu Gölü, Tuz Gölü’nün kuzey batısında, Kulu ilçe merkezinin 5 km. doğusunda yer alan sığ bir göldür. Suları hafif tuzludur, başlıca su girişi batıdaki Kulu Deresi yoluyla gerçekleşmektedir. Çıkışı yoktur. Göl çevresinde küçük pınarlar da suları ile gölü beslerler. Kıyı bitki örtüsü, Kulu Deresi ve küçük pınarların göle karıştığı noktalar dışında çok zayıftır. Güneyde, sık sazlıklarla çevrili, tatlı suyun hakim olduğu bir bölüm bulunmaktadır. Koruma alanı, Kulu Gölü’nün yanı sıra güneyindeki Küçük Göl isimli bu tatlı su gölü ve onların çevresindeki sulak alan ve bozkırlardan oluşur. Kulu Gölü’nde dokuz küçük ada bulunmaktadır. Bu adaların bir kısmında deniz kuşlarının üreme kolonileri bulunur. Adaların çoğu ilkbaharda otlarla kaplanır. Göl çevresinde sulak çayırlar ve yavşan bozkırları uzanır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

SEYFE GÖLÜ KUŞ CENNETİ (Kırşehir)

Kırşehir, Türkiye

Seyfe Gölü, Orta Anadolu’da bulunan birkaç tuzlu gölden biridir. Kırşehir’in kuzeydoğusunda yer alan göl, Mucur’a 16 km. uzaklıktadır. Yöre, sulak ve yer yer sazlık, bataklık alanlardan oluşmaktadır. Gölün doğusunda, kıyıya yakın sazlıklardan oluşmuş pek çok adacık vardır. Bu adacıklar ve göl çevresinde, ötücü kuşlar da dahil olmak üzere toplam 187 kuş türünün varlığı mevcuttur. Göl, su kuşlarının beslenme, üreme ve konaklama alanı olarak sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli sulak alanlarındandır. Seyfe Gölü içindeki en güzel görüntüler Seyfe Köyü yakınlarında bulunan höyükten izlenmektedir.  Ayrıca Seyfe’nin Badıllı mahallesinden de göl kenarına kadar gelip, gölün güzelliğini ve flamingoları seyretmek mümkündür. Ayrıca, yaz ayların da flamingolar gölün bir çok kesiminden de seyredilebilir.  Ancak göl kenarından gözlemevinin bulunmaması yakından izleme olanağını kısıtlamaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Medetsiz Doruğu (Mersin)

Mersin, Türkiye

Medetsiz Doruğu (Bolkar Dağları), Akdeniz Bölgesi, Mersin İli, Çamlıyayla İlçesi'ndedir. Bolkar Dağları'nın en yüksek doruğu olan Medetsiz Tepesi'ne (3525 metre) çıkmak için en çok kullanılan rota Meydan Yaylası'ndan güneye Karagöl ve Çiniligöl'e doğru giderken göllere gelmeden doğuya Koyunaşağı Tepesine doğru dönen ve Koyunaşağı Tepesi'nin altından tekrar güneye dönerek sırta çıkan doğuya doğru biraz uzunca yürüyerek zirve sırtına çıkan ve sonunda Medetsiz Tepesine ulaşan rotadır. Bu rota, Meydan Yaylası'ndan Medetsiz Tepesi'ne gidiş-dönüşü iyi bir tempo ile 12-14 saat arası sürebilir. Meydan Yaylası Kamp Alanı (2340 metre), Ulukışla'ya 29 kilometre, Mersin'e 166 kilometre ve Ankara'ya 362 kilometre uzaklıktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Yay Gölü (Kayseri)

Kayseri, Türkiye

Kayseri'de Erciyes Dağının güneyinde, Develi-Yahyalı-Yeşilhisar-İncesu kasabaları arasında uzanan volkanik kapalı havzaya Sultan Sazlığı-Yay gölü adı verilmektedir. Yay Gölü etrafında birçok kamp yapılabilecek alan mevcuttur.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Spil Dağı (Manisa)

Manisa, Türkiye

Spil Dağı, Manisa merkezden kuzey yolunu izleyerek 24 km, İzmir merkezden güney yolunu izleyerek yaklaşık 50 km uzaklıkta, ismi Manisa ile özdeşleşmiş, tarih, mitoloji ve flora bakımından çok zengin bir dağdır. Yükseliği 1513 metredir. Manisa Spil Dağı Milli Parkı'nın doğusunda 600 metre yükseklikte bulunan Sülüklü Göl eşsiz doğasıyla tam bir kafa dinleme yeridir. Göle gelmişken dilerseniz Yarıkkaya kanyonunu ziyaret edip kanyon geçişi de yapabilirsiniz. Kamp yapmak için ideal noktalardır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Karagöl Tabiat Parkı (İzmir)

İzmir, Türkiye

İzmir Karagöl Tabiat Parkı deniz seviyesinden 850 metre yükseklikte olup,18.92 ha’lık alana sahiptir. Göl jeolojik hareketler sonucu oluşmuş heyelan set gölüdür. Orman ve göl kaynak değerine sahiptir. Tabiat Parkı içerisinde ve çevresinde doğa yürüyüşü, foto safari, bisiklet gezintisi faaliyetleri yapılabilir. Sahada kır gazinosu (restaurant), büfe, piknik üniteleri, çadırlı kamp ve karavan alanı mevcuttur. Ulaşım: İzmir Karagöl Tabiat Parkı Menemen İlçesi Yamanlar Dağı mevkiinde yer almaktadır. İzmir il merkezine 35 km, Karşıyaka İlçesi, Örnekköy mahallesine 23 km uzaklıktadır. Mevcut ulaşım yolu asfalt kaplı olup bol virajlı ve her virajda muhteşem körfez manzarasına sahiptir. Karagöl Tabiat Parkına yaya girişi 4 TL, araç girişi ise 16 TL’dir. (2017) Kendi çadırınızda konaklamanız mümkündür onunda ücreti 3 Tl dir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Dalyan Gölü (Edirne)

Edirne, Türkiye

Enez Körfezinin Meriç Nehrinin alüvyonları ile dolmasından sonra oluşan göllerden biridir. Denizle bağlantılıdır. Balıkçılık açısından önemli bir yeri vardır. Yumurtlamak için göle giren balıklar burada gelişimlerini tamamlarlar. Göle bir nevi balık üretim havuzu da denilebilir. Dalyan Gölü’nün alanı, yaklaşık 3,4 km2 ’dir. Göl alanı, göle dökülen akarsuların taşıdığı su miktarına bağlı olarak yaz ve kış aylarında değişiklik gösterir. Göl kıyılarında 10-20 cm arasında olan derinlik, ortalara doğru 1,5 metreye dek artmaktadır. Göl suları sodyumlu ve tuzlu olup kullanılmaz. Kumluk olan göl çevresinde herhangi bir doğal bitki örtüsü yoktur. Göl çevresi kışın ulaşıma olanak vermez. Yazın ise kuruyan yerlerinden her türlü araç geçebilir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tekirdağ Yazır Barajı (Tekirdağ)

Tekirdağ, Türkiye

Tekirdağ Yazır Barajı güzel ve temiz doğasıyla, temiz suyuyla, özellikle sazan balığı avı için uygun verimli bir barajdır. Ayrıca kamp yapmak için çadırınızı göl çevresinde uygun bir alana atabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çataldağ Gölü ve Ormanları (Balıkesir)

Balıkesir, Türkiye

Susurluğun Doğusunda Kepsut'un Kuzeyinde Mustafakemalpaşa'nın Güneybatısında,Balat vadileri arasında iki zirveli bir masiftir.1336 metre ve 1306 metrelik iki adet zirvesi vardır.Bu üç ilçenin birleştiği yerde zirveleri susurluk ilçe sınırları yer almaktadır.Her üç ilçeden  çatal dağa ulaşım mevcuttur. Çatal dağ çok uzaktan görülebilir.Çıplak ve beyaz tepeleri kilometrelerce önceden  insanın gözünü alır.Etrafı tamamen ormanlarla kaplı olduğundan yeşilin içinden gök yüzüne beyaz bir alyans gibi ormanla arasındaki evliliği temsil etmektedir.Çatal dağı çatal dağ yapan ormanla bütünleşmesidir.Eğer orman olmasaydı orası sadece tepe olurdu. Bu kadar güzel bu kadar alımlı yapan onu yeşil gelinliğidir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gölcük Yaylası Krater Gölü (Kütahya)

Kütahya, Türkiye

Krater alanı, dört bir taraftan inen dereciklerle kar sularını toplayarak küçük bir göle dönüşmüştür. Bu yüzden etrafında yaz ve kış yeşillik eksik olmaz. Yaz aylarının en sıcak günlerinde buraya hırkasız çıkamazsınız. Derin sessizliği, sadece başınızın üstündeki cam ağaçlarını çıkardığı hışırtı bozar. Sırtüstü şöyle bir uzanırsınız, gökyüzünün maviliği ve çam ağaçlarının yeşilliği gözlerinize sonsuz bir dinlenme sağlar, Bu durumda tertemiz havayı iliklerinize kadar çekiniz; doyumsuz tadlara ulaşmak içten bile değildir. Gölcük Dağı; Simav, Emet ve Hisarcık İlçelerinin piknik yeri durumundadır. Dağa adını veren Gölcük Krateri, oval biçimde olup etrafı çam ağaçları ile kaplıdır. Son yıllarda Simav Belediyesi’nin girişimleri ile Gölcük Krater alanı sosyal tesislere de kavuşmuştur. Simav-Emet karayolunun hemen üstünde olan Gölcük, yöre için tam bir dinlenme alanı haline gelmiştir. Gölcük Yaylası’nda Basketbol, voleybol, ve kır kahvesi bulunmaktadır. Ayrıca gölde olta ile balık tutulmaktadır. Göl bazı yaban kuşlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Şu anda Simav Belediyesi tarafından işletilmektedir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gököz Göleti Keles (Bursa)

Bursa, Türkiye

Hafta sonları her fırsatta İstanbul’dan kaçmaya çalışanlar için Bursa adeta bir cennet. Gököz Göleti, Uludağ’ın arka tarafında kalan, hayvancılık ve tarımsal sulama için oluşturulmuş, 1120 metre rakımda yapay bir gölet. Gököz Köyü’ne çok yakın olduğu için bu ismi almış. Gölün hemen yanında her mevsim konaklama imkanı sunan bungalovlar bulunuyor. Buradan atv ve bisiklet de kiralanabiliyor, ata binme ve tekne ile gölde gezinme, olta ile balık tutma seçenekleri de mevcut. Gölün etrafı yürüyüş ve fotoğraf çekmek için çok uygun. Ayrıca kamp severler için çadırınızı göl çevresinde uygun bir alana kurabilir, kamp ateşi yakabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Baraklı Göleti (Bursa)

Bursa, Türkiye

Uludağ'ın güneyindeki dağ ilçesi Keles'e bağlı Baraklı köyü Bursa'ya 50 kilometre uzaklıktadır. Nilüfer ilçesinde Orhaneli-Keles kavşağından sola dönen yol, Misi ve Doğancı köylerini geçtikten sonra 13. kilometrede Doğancı Barajı mevkiinde sola Keles yönüne devam eder. 6 kilometre boyunca Doğancı Baraj gölüne paralel ilerleyen yol Çaybaşı köyü içinden geçerek Baraklı köyüne ulaşır. Gölet yoluna Çatak Mahallesinden girilir. Çatak deresine paralel olarak ilerleyen yol 4. kilometre sonra Çatak orman deposundan sola dönerek devam eder. Çiçek bahçeleri arasından geçen stabilize yol 3 kilometre sonra tepe üstünden sağa dönerek Baraklı göletine iner. Baraklı köyünün sulama ihtiyacı amacıyla yaptırılan Karaağaç göleti çevresi çam ormanı ve çilek bahçeleri ile çevrilir. Doğaseverlerin çadırlı kamp ve olta balıkçılığı amacıyla tercih ettikleri gölet, Uludağ'ın güney sırtlarına bakar. Baraklı köyü içinden başlayan bu parkurun gölet çevresindeki kamp alanına kadar olan mesafesi 7.5 kilometredir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Dağyenice Göleti (Bursa)

Bursa, Türkiye

Dağyenice Göleti, Bursa Nilüfer ilçesine bağlı Misi Köyü ve Dağyenice Köyü arasında bulunuyor. Dağyenice Göleti'nin Bursa merkeze uzaklığı 26 km'dir. Dağyenice Göleti'nde kamp ve doğa sporları yapabilirsiniz. Ulaşım: Kendi aracınızla Misi Köyü'nden 7-8 km tabelaları takip ederek ulaşabilirsiniz. Aracınız yoksa Acemler metrosundan Misi Köyü otobüslerine binerek ilk olarak Misi Köyü'ne ulaşabilirsiniz. Daha sonra ise Misi Köyü'nden 7-8 km yürüyerek gölete ulaşabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

İznik Gölü (Bursa)

Bursa, Türkiye

İznik Gölü Marmara Bölgesinin en büyük, Türkiye'nin ise beşinci büyük doğal gölü olan İznik Gölü, tektonik bir tatlı su gölü olarak Bursa'da bulunmaktadır. İznik gölü çevresinde birçok kamp alanı bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Musaözü Tabiat Parkı (Eskişehir)

Eskişehir, Türkiye

Eskişehir İli Tepebaşı İlçesi sınırları dâhilinde kalan Musaözü ve çevresi; içerdiği rekreasyon potansiyeli, ilgi çekici güzel manzara açılımları nedenlerinden dolayı 11.07.2011 tarihinde “Musaözü Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir. Alan 603 da büyüklüğündedir. Tabiat parkı içerisinde 250 da büyüklüğünde sulama göleti bulunmaktadır. Sahada 6- 8 km ‘lik yürüyüş yolu ziyaretçi tanıtım merkezi, günü birlik ziyaretçiler için Kapı girişi, Kır lokantası, Tuvaletler,  Çeşmeler, Mescit,  Piknik masaları, Kamelyalar, Mangal ocakları, Çocuk oyun gurupları bulunmaktadır. Kamp yapılabilecek alanlarda mevcuttur. Musaözü tabiat parkına giriş ücreti bulunmaktadır. 9TL (2018)

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Şahinler Tabiat Parkı (Ankara)

Ankara, Türkiye

Şahinler Tabiat Parkı, Ankara’da kamp yapılacak yerler arasında önemli bir konuma sahip doğal güzelliklerden birisidir. Kızılcahamam’da bulunan Soğuksu Milli Parkı ve Çamkoru Tabiat Parkı gibi yerlerden biraz daha farklı olan Şahinler Tabiat Parkı, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş ve bu nedenle günü birlikçi akınına uğramamaktadır. Kızılcahamam’a 30 km uzaklıkta bulunan Şahinler Tabiat Parkı, kamp yapmak için ideal destinasyonlardan birisidir. Şahinler Tabiat Parkı özel işletme olması nedeniyle günübirlik kullanım da kamp da ücretlidir. Piknik veya kamp için gelen araçlardan 10 TL giriş ücreti kesiliyor. Kamp için gelenlerden ise günlük kişi başı 10 TL ücret kesilmektedir. Şahinler Tabiat Parkı’nda tuvalet, elektrik, otopark, içme suyu, bulaşık yıkama tezgahı, güvenlik ve trekking rotaları gibi detaylar bulunmaktadır. Şahinler Göleti’nden ayrı olarak 2 adet daha göl bulunmuktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gerger Fırat Nehri (Adıyaman)

Adıyaman, Türkiye

Atatürk Barajı ile Fırat Nehri'nin birleşim noktasında yer alan Gerger Kanyonu birçok turist ağırlıyor.3 saat süren turlar ile buranın eşsiz manzarasının tadını çıkara bilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Narlıgöl Krater Gölü (Aksaray)

Aksaray, Türkiye

Aksaray-Niğde sınırında bulunan, kalsiyum, sodyum ve bikarbonat açısından çok zengin olduğu için çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtilen Narlıgöl (Acıgöl) termal suyu, yerli ve yabancı turistler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Dört mevsim farklı doğal güzellikleri ile ziyaretçilerini büyüleyen krater gölü Narlıgöl, 65 derece sıcaklıktaki suyu sayesinde termal turizm potansiyeliyle de dikkat çekiyor. Özellikle sedef başta olmak üzere romatizmal ve cilt hastalıklarının tedavisine uygun olan şifalı suyun kan dolaşımı, kalp, damar, tansiyon ve nörolojik hastalıklara da iyi geldiği düşünülüyor. Ayrıca uygun dozda kullanılması helyoterapi imkânı da sunuyor. Nasıl Gidilir: Aksaray şehir merkezine 45 Km uzaklıktadır. Şehir Merkezinden Gülağaç İlçesi, Sofular Köyüne günün belirli saatlerinde toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Işıklı Gölü (Denizli)

Denizli, Türkiye

Büyük Menderes Nehri’ni besleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyinde Çivril Ovası’nda yer alır. Işıklı Gölü, eskiden doğal bir göl iken 1968 yılında baraj gölüne dönüştürülmüştür. Şimdi Çivril Ovası’nın sulanması için kullanılmaktadır. Derinliği yaklaşık 7 metre civarındadır. Işıklı, bir tatlı su gölüdür. Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile beslenen Işıklı Gölü’nün asıl su kaynağı, Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi’dir. 1960’lı yıllarda Işıklı’ya yönlendirilen bu kaynak, göl suyunun yaklaşık % 60’ını karşılar. Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda yapılan büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar olarak kullanılmaktadır. Gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiştir. Işıklı Gölü’nün yaklaşık 3 km batısında, Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan 300 hektarlık bir göl ile çevresindeki sazlık ve bataklıklardan oluşan yaklaşık 700 hektarlık Gökgöl Bataklığı da özel koruma alanı sınırları içerisine dahil edilmiştir. Işıklı Gölü’nün geçmişte Gökgöl ile tek bir sulak alan oluşturduğu düşünülmektedir. Gökgöl’ün güneyindeki geniş alanlar kurutulmuştur. Ancak, 1996’da Orman Bakanlığı buranın ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilmesi için girişimde bulunmuştur. Işıklı Gölü, kış aylarında yüksek sayılarda su kuşuna ev sahipliği yapar. Alanda üreyen alaca balıkçıl, bıyıklı sumru ve gülen sumru popülasyonlarıyla özel koruma alanı statüsü kazanmıştır. Göl, kışlayan su kuşları için çok önemlidir; küçük karabatak, sakarca, Macar ördeği, elmabaş patka, pasbaş patka ve sakarmeke yaygın türlerdir. Gölde düzenli olarak kış ortası su kuşu sayımları yapılmaktadır. Göl üzerinde bir seferde 190 binin üzerinde sakarmeke gözlenmiştir. Gölde üreyen diğer türler arasında bahri, kara boyunlu batağan, erguvani balıkçıl, çeltikçi ve karabaş martı sayılabilir. Işıklı Gölü’nde yaşayan ak kuyruklu kartal göl yakınındaki Akdağ’da üremektedir. Işıklı Gölü, iç su balıkları için de önemlidir. Nesli küresel ölçekte tehlikede olan Türkiye endemiği balıklardan aphanius anatoliae, chondrostoma meandrense Işıklı Gölü’nde ürer. Işıklı Gölü’ndeki yüksek su seviyesinden dolayı, bataklık bitki örtüsü sadece Kufi Çayı’nın alüvyon depoladığı kuzey doğuda bulunur. Gölün ortasında birkaç saz adacığı vardır. Işıklı’nın doğu ve batı kıyılarında geniş kavaklıklar ve tarım alanları, güneyinde ise hububat ekiminin yapıldığı geniş bir ova yer alır. Bataklık bitki örtüsü, Gökgöl ve çevresinde yaygındır. Gölün çevresindeki düzlüklerde yoğun olarak tarım ve kavakçılık yapılmaktadır. Göl çevresinde oteller yer alır. Balıkçılık, çevre köyleri için büyük önem taşıyan bir etkinliktir. Gölde 10 köyden 1000’e yakın balıkçı çalışır ve yılda 70 tona yakın balık tutulur. Kerevit (Astacus leptodactylus) bir zamanlar göldeki en yaygın ve en çok gelir getiren türken, 1980’lerde, Türkiye’de ilk kez bu gölde ortaya çıkmış olan mantar hastalığı nedeniyle tümüyle yok olmuştur. Işıklı Gölü, bir zamanlar binlerce hektarlık tatlı su bataklığı ile çevriliydi; tüm sistemin alanı 10.000 km2’ye yaklaşmaktaydı. Çevredeki tarlaların sulanmasına 1930’lu yıllarda başlanmış, 1960’larda ise 2.000 km2’ye yakın bataklık kurutulmuştur. Gölün bir baraj gölüne çevrilmesi işlemi 1949’da başlamış, 1968’de bugünkü regülatör ve seddeleme sistemi tamamlanmıştır. Göl Devlet Su İşleri tarafından Işıklı Barajı olarak adlandırılmaktadır. Büyük Menderes’in kuzeyden geçen kolu göle yönlendirilmiştir. Kufi adı verilen bu kol bugün göle giren suyun % 60’ını sağlamaktadır. Kış ve ilkbahar aylarında dolan gölün suyu toplam 72.300 km2 tarım arazisinin sulanmasında kullanılmaktadır. Su seviyesi, sulama suyunun bırakıldığı haziran ayına kadar çok yüksek kalmakta, gölün sadece ortasında birkaç adet saz adacığı bulunmaktadır. Gölün güney batı köşesindeki Baklan Regülatörü’nden aşağı havzadaki pamuk tarlaları için su verilmektedir. Su seviyesinin bahar ayları boyunca bu kadar yüksek kalması, sazlık ve bataklık gibi kuşların üremesine uygun ortamlarının oluşmasını engellemekte, önemli ölçüde beslenme imkanı sağlayan çamur düzlüklerinin de sular altında kalmasına sebep olmaktadır. Sular, gölün doğal halinde olduğundan birkaç ay daha geç, Ağustos ve Eylül aylarında çekilmekte ve ancak bu dönemde alanın % 70 kadarı sucul bitki örtüsü ile kaplanmaktadır. Göl alanı, su seviyesi 816,5 metreyken 1.550 km2, en yüksek işletme kotu olan 821 metrede ise 6.580 km2’dir. Işıklı Göl’de balıkçılık etkinlikleri büyük ölçüde kontrolsüz yapılmaktadır. Avcılık, Işıklı Göl’ün en önemli sorunlarından biridir. Gölde kış boyunca çok sayıda avcı gece – gündüz demeden avlanmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kızılcaören göleti (Ankara)

Ankara, Türkiye

Kızılcaören Göleti, Kızılcaören Köyü'ne 14 kilometre, Kızılcahamam İlçesi'ne 17 kilometre ve Ankara'ya 99 kilometre uzaklıktadır. Hayvan sulama amacıyla yapılan gölet ve çevresi oldukça güzel olduğundan tatil günleri günübirlikçi piknikçiler ve yürüyüş grupları tarafından rekreatif amaçlı değerlendirilmektedir. Gölet, sularının yüksek olduğu ilkbahar aylarında denizden yaklaşık 1500 metre kadar yüksektedir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tuz Gölü (Ankara)

Ankara, Türkiye

Gölün oluşumunda etraftaki kayaçların etkisi çok büyüktür. Zaman ile yapan yağmur sayesinde tektonik ile bu alana çökmüştür. Daha sonrasında tüm bu sular buraya çökmüştür ve kayaçları eritmeye başlamıştır. Kış aylarında su ile dolup taşan göl yaz aylarında kuraklaşır ve tüm bu sular buhar olurlar. Gölün bulunduğu alan bir tuz çölüne dönüşür. Görevliler ise bu tuzları buradan toplar ve bizlerin sofralarına kadar gelmesine sağlarlar. Yüz ölçümü: 1620 m² Uzunluğu: 90 Kilometre Genişliği: 25 kilometre Derinliği: 1-2 metre Tuz Tabakası Genişliği: 30 santimetre’ye kadar değişir.Tuz gölü Ülkemizin en az yağış alan bölgesinden birinde olduğundandır ki sıcaklık etkisiyle sürekli buharlaşan suları gerisinde tuz tabakası bırakmaktadır. Gölün çevresinde yer alan ve tuzla denilen işletmelerde, buharlaştırma, çökeltme ve arıtma işlemlerinden sonra yılda 150.000 ton tuz çıkarılır ve Türkiye’nin tuz ihtiyacının %50‘den fazla bu gölden sağlanır. Göl bu sebep ile turistik ve ticari açıdan son derece önemli bir göl olarak bilinmektedir. Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük ikinci gölü burasıdır. Göl, tektonik bir çukurluğun en derin bölgesinde yer alır ve etrafında platolar bulunur.Bölgeye vardığınız zaman gölü ziyaret edebilir ve aynı zamanda gölün sağlık ürünlerinden de satın alabilirsiniz. Gölün girişinde çeşitli kozmetik dükkanları yer alıyor. Buradan farklı mineraller içeren ve göl sayesinde üretilmiş kremleri satın alabilirsiniz. Tuz Gölü Efsanesi Bir efsaneye göre bir zamanlar yerli halk tuz ihtiyacınız ufak bir gölden karşılarmış. Fakat daha sonra bu göldeki tuzlar tükenmiş ve insanlar tuz ihtiyaçlarını karşılayacak bir yer bulamamışlar. Bu sebep ile aslında tatlı olan şimdiki tuz gölünü tuzlu bir göl haline getirmişler. Daha sonrasında ise tuz ihtiyaçlarını buradan karşılamaya başlamışlar. Bir diğer efsaneye göre ise bir zamanlar şimdi gölün olduğu yerde bir yaşlı kadının üzüm bağları varmış. Bir gün yaşlı bir kadın bu bağların önünden geçerken bağın sahibinden bir salkım üzüm ister ve canının çok çektiğini söyler. Bunun üzerine üzüm bağının sahibi kadına üzüm vermek istemez. Yaşlı kadın ise senin bu bağların tuzla buz olsun diyerek oradan ayrılmış. Bunun üzerinde kadının bütün bağları tuz olmuş ve günümüzdeki tuz gölü oluşmuş.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çıldır Gölü (Ardahan)

Ardahan, Türkiye

Deniz seviyesinden 1959 metre yüksekte bulunan gölün en derin yeri 42 metre olarak ölçülmüş. Bu kadar yüksekte olmasının da etkisiyle  kış aylarında tamamen donuyor. Yılın yaklaşık  6 ayı buz ile kaplanan  gölün etrafında çok az bitki örtüsü olmasına rağmen, bahar ayarında etrafı çiçek tarlasına dönüşüyor.Eğer bir tur şirketi ile gelmediyseniz Kars'tan yada Ardahan'dan Çıldır Gölü'ne ulaşmak için  3 seçeneğiniz var . Toplu taşıma kullanmak isteyenler her iki şehirde bulunan otogarlardan kalkan dolmuşlar ile göle ulaşabilirler ancak bu aşamada unutmamanız gereken şey bu dolmuşlar kaçta göle varacak, kaçta tekrar oradan geçecek. Bu konuyu mutlaka dolmuşa binmeden önce netleştirin yoksa açıkta kalma ihtimaliniz çok yüksek. İkinci seçeneğiniz araç kiralamak , hava limanıdan ya da şehir merkezinden araç kiralayıp her yeri bu şekilde gezebilirisiniz, Kars'ta ve Ardahan'da kiralayacağınız tüm araçlarda kar lastiği bulunuyor ancak yolların tamamen karla kaplı olduğunu belirtmek isterim. Son seçeneğiniz ise bir taksi  şöförü ile anlaşıp size gitmek istediğiniz her yere götürmesini sağlamak olacaktır. Bu seçenek araba kiralama masrafınız ile aynı olacak ancak yolları ve bölgeyi bilen bir şöförünüz olacağından daha rahat  gezeceğinizi söyleyebilirim. Bir diğer avantajı ise yerel bir kişi ile gezeceğiniz için size rehberlerin öğreteceği şeylerin dışında daha farklı bilgiler sağlayacağından hiç kuşkunuz olmasın.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çoruh Nehri (Bayburt)

Bayburt, Türkiye

Fakat şunu söyleyebiliriz ki ülkemizin en derin nehri ve dünya üzerindeki derin nehirlerden bir tanesidir.Çoruh nehri ülkemizde doğum başka bir ülke topraklarından denize dökülen nehirlerimizden bir tanesidir.Çoruh nehrinin toplam uzunluğu 431 kilometre olup bunun yaklaşık olarak 410 kilometresi ülkemiz sınırları içinde yer almaktadır. Sadece 21 kilometre gibi kısa bir kısmı Gürcistan ülkesinde olup, Gürcistan ülkesinden Karadeniz’e dökülmektedir. Gürcistan ülkesinin ülkemize çok yakın bir konumda bulunan Batum şehrinden denize dökülmektedir.Çoruh nehrinin yurtdışına çıkmış olduğu topraklar Artvin ilimiz sınırları içinde bulunmaktadır. Yani bu nehrimiz yurt dışına Artvin ilinden çıkmaktadır.Çoruh nehrinin ortalama debisi yıllara göre değişiklik gösterse de genel itibarıyla saniyede 180-200 metreküp civarında bulunmaktadır. En yüksek debiyi mayıs ayında yakalamaktadır. Mayıs ayında yaklaşık olarak saniyede 500 metreküp civarında su taşımakta iken, bazı aylar ise saniye de 50 metreküplük bir debiye kadar indiği gözlemlenmiştir.Çoruh nehrinin yıllık su taşıma kapasitesi 6 milyar metreküp civarında bulunmaktadır.Çoruh nehrinin havzası yaklaşık olarak 20.000 kilometrekare civarındadır.Çoruh nehrinin havzasının bulunduğu iller, Artvin, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Erzincan illerimizdir.Çoruh nehri kaynağını 3000 metrenin üzerinde bir yükseklikten almaktadır. Kaynağını almış olduğu dağ ülkemizin önemli yükseklikteki dağlarından birisi olan Mescid Dağıdır.Çoruh nehri ayrıca ülkemizin önemli su sporlarının yapıldığı nehirlerden bir tanesidir. Özellikle rafting ve Kano gibi su sporları için çok uygun bir nehir olup, çok zorlu parkurları bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 100 kilometrelik bir kısmının rafting ve kano için uygun olduğu belirtilmektedir. Çoruh nehri üzerindeki barajlar ve elektrik üretim miktarları nelerdir? Çoruh nehri üzerinde günümüz itibarıyla 3 adet baraj bulunmakla birlikte halen çok önemli projelerin bulunduğu nehirlerimizden bir tanesidir. Özellikle çok derin bir yatağı bulunması ve suyunun hızlı akması sebebiyle özellikle hidroelektrik üretimi için son derece müsait bir nehir olması bundaki en önemli payı oluşturmaktadır.  Çoruh nehri üzerindeki barajlar şunlardır: Deriner Barajı (Ülkemizin en yüksek barajı olma özelliğine sahip aynı zamanda dünyanın da en yüksek barajlarından bir tanesidir, Yıllık ortalama elektrik üretimi 2118 GWh’dir.)Kurulu gücü ise 607 MW’tır.Borçka Barajı (Borçka barajı hidroelektrik santrali yılda yaklaşık olarak 1.039 GWh’dir. Kurulu gücü 300 MW’dir.)Muratlı Barajı (115 MW’lik bir kurulu gücü olup, yıllık üretilen elektrik miktarı yaklaşık olarak 444 GWh’dir.)

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Demirözü Barajı (Bayburt)

Bayburt, Türkiye

Türkiye’nin en büyük sulama amaçlı barajlarında birisi olan Demirözü Barajında yaklaşık 62 milyon metreküp su bulunuyor. Uzunluğu yaklaşık 8 kilometre olan barajın kıyı boyunca olta ile balık tutanlara ev  sahipliği yapması ilçeye olan ilgiyi bir hayli yoğunlaştırmış durumda . Kırmızı benekli alabalık başta olmak üzere sazan balık çeşitlerinin bulunduğu barajda, kafes sistemleriyle de balık yetiştiriciliği yapılarak barajdaki balık sayısının artması sağlanıyor.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bozcaarmut Göleti (Bilecik)

Bilecik, Türkiye

El değmemiş doğası, olta balıkçılığı için uygunluğu, gölü çevreleyen çam ağaçlarının sularla vuslatı, havası, sessizliği ve olağanüstü güzelliğiyle ziyaretçilerin vazgeçemedikleri bir doğa harikasıdır. Pazaryeri ilçesi Bozcaarmut Köyü yakınlarındadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çubuk Gölü (Bolu)

Bolu, Türkiye

Göynük ün 11 km. kuzeyinde 15 hektarlık bir alanı kaplayan göl, kayabaşı tepesinden inen heyelanın vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Tamamen doğal bir göl olan Çubuk gölünde 1 adet Cafe Restaurant  ve çevresinde yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Gölden doğru Çubuk yaylasına treking yapmak isteyenler için ideal bir göldür. Göl çevresinde kamp yapılabilmektedir. Çubuk gölündeki yel değirmenlerini de mutlaka görmelisiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Seben Gölü (Seben Gölü)

Bolu, Türkiye

Seben, Bolu'ya 54 km. uzaklıkta olup doğusunda Kıbrıscık, güneyinde Ankara’nın Nallıhan İlçesi, batısında Mudurnu ve kuzeyinde Bolu ile çevrilidir. Kuzeyindeki Kartalkaya Kayak Merkezi, 78 ºC sıcaklığındaki şifalı sularıyla Kesenözü Köyündeki Pavlu kaplıcaları, Firigyalılardan kalma kaya evleri, Çeltikdere Köyü civarındaki kilise kalıntısı, peri bacaları ile en önemlisi yayla turizmi başlıca turizm potansiyelimizdir. Haziran - Temmuz aylarında her köy hacet bayramları düzenlemektedir. Ayrıca her yıl Ekim ayında da Seben Panayırı ve Elma Festivali yapılmaktadır. Kiraz Dağı çevresinde toplanmış, ortalama 1400 m. yükseklikte olan Seben yaylalarının en önemlileri Gerenözü ve Kızık yaylalarıdır. Seben Kaya Evleri: Çeltik Deresi, Hocaş, Kaşbıyıklar, Yuva, Solaklar ve Alpağut Köylerinde derin vadiler içinde yükselen kayalar içine oyulmuş 3-4 katlı kaya evlerine rastlanmaktadır. 54 km'lik asfalt yolla Bolu'ya ve 42 km'lik asfalt yolla Nallıhan'a bağlıdır. Stabilize yolla Kıbrıscık, Beypazarı ve Mudurnu'ya bağlantısı vardır. Ankara’ya uzaklığı 200 km.dir. İlçeden her gün düzenli olarak Bolu’ya ve belirli günlerde Ankara ile Nallıhan’a yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Turizm Bölgesi ilan edilen ve şu anda yayla evleri ile çevrili olan göl, gittikçe daha çok ziyaretçi çekerken, Seben’in saklı hazinesinin turizm açısından kısa sürede daha da gözde hale gelmiştir. Seben gölü ortasında bulunan cami ibadete açıktır. Seben Gölü’nün etrafı, yaylara yakın alanlar, Kızık Yaylası kenarı ile eski Seben Yolu’nun geçtiği Zincirlikuyu mevkisi piknik alanı olarak tercih edilmektedir. Seben gölü çevresinde uygun yerlere çadır kurulabilmekte ve  kamp yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Nemrut Krater Gölü (Bitlis)

Bitlis, Türkiye

Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Bitlis İli Tatvan İlçe sınırları içerisinde yer alıyor. Bu doğa harikasını tüm dünyayı fethetme amacıyla Doğu’ya yaptığı sefer sırasında Büyük İskender’in keşfettiğine inanıldığından dolayı “Büyük İskender’in Cenneti” adıyla da biliniyor. Kapladığı alanla kendi türünde dünyada on altıncı sırada bulunan ve yüzlerce yıldır ziyaret edilen Nemrut Krateri’nde, sıcak ve soğuk göllerinin bir arada bulunması tek başına şaşkınlıkla birlikte hayranlık da uyandıracak ve mutlak surette ilginizi çekecek bir durum. Bunun yanında, göllerin çevresinde de onlarca kuş çeşidi ve aralarında endemik türlerin olduğu zengin bir floranın bulunması, buz mağaraları, buhar bacası ve gölleri bu yeri özellikle doğa tutkunları için bir cennet haline getiriyor. Boyutları bakımından kendi türünde dünya ikincisi unvanına sahip olan Nemrut Krater Gölü 13 km²’lik alanıyla tüm kraterin üçte birini kaplamakta. İçinde sazan balıklarının yaşadığı gölde olta balıkçılığı yapmanız mümkün. Gölde yaz aylarında düzenlenen konserler, yüzme yarışları, yelken gösterileri de ilginizi çekebilecek diğer etkinlikler. Kraterde bulunan beş adet göl içerisinde boyutları bakımından ikinci sırada yer alanı ise sıcak bir kaynağa sahip. Kıyılarında oluşan sıcak su havuzlarına girmek kaplıca keyfini yaşamak isteyenlerin tecrübe etmekten en çok keyif aldıkları faaliyetler arasında. Gölün 150 metre kadar doğusunda da çeşitli hastalıklara iyi geldiğine inanılan sıcak buhar yarıkları bulunuyor. Ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan gölü, doğa âşıkları ve fotoğraf meraklıları mutlaka ziyaret etmeli. En büyüleyici görüntüyü elde etmek içinse geceyi burada geçirerek sabahı beklemek gerekiyor. 2.935 metrelik bu zirveden hem güneşin doğuşunun en güzel manzaralarından birisine hem de zirveden yükselen sis bulutlarıyla beraber göl ve çevresinin eşi bulunmaz görüntüsüne şahit olabilirsiniz. Nemrut Dağı’nın güney yamaçlarında telesiyej ve teleferikleri ve konaklama olanakları ile kış sezonlarında yoğun talep gören bir kayak merkezi var. Van Gölü manzarasını izleyerek kayak yapmak isteyenler bu keyfi mutlaka yaşamalılar. Nemrut Krater Gölü’nü sınırları içerisinde barındıran Bitlis, 5.000 yıllık tarihinin getirisi sayesinde çevresindeki ilçeleri ile birlikte kültürel yönden çok zengin bir yerleşim.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kargı Köyü Sığla Ormanı Tabiatı Koruma Alanı (Burdur)

Burdur, Türkiye

Burdur ve Isparta İli hudutları içindedir.  Bilim ve eğitim bakımından tehlikeye maruz ve kaybolmaya yüz tutmuş sığla ağacının en elit ve izole yayılışını yaptığı eşsiz bir ekosistemdir. Isparta – Antalya karayolu üzerinde bulunan bu saha, Isparta iline 60 km, Sütçüler ilçesine 25 km mesafededir. Tarihi ve kültürel bir değeri bulunmamaktadır. Sincap, kaplumbağa ve çeşitli sürüngen, amfibia türleri ile çok sayıda yengeç bulunmaktadır. Tabiatı Koruma Alanı olarak tefrikinden dolayı sadece bilim ve eğitim amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Salda Gölü

Burdur, Türkiye

Salda Gölü’nün “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ün kazanmasında ve tanıtımında büyük pay sahibi olan plaj, gölün de adını aldığı Salda Kasabası kıyılarında bulunmaktadır. Son zamanlarda ‘Saldivler Plajı’, ‘Maldivler Plajı’ gibi isimlerle anılan plaj güzelliği ile ziyaretçilere görsel şölen sunmaktadır. Maldivler Plajı; gölün yapısındaki magnezyum ve manyezitli yapıdan kaynaklanan beyaz adacıkların ve geniş süt beyazı kumsalların en belirgin olarak görülebildiği alandır. Plaj her ne kadar yüzülebilir bir plaj olsa da, kıyı tabanındaki killi yapıya sahiptir. Göle girmek isteyenlerin, göl kıyısında ayakları dibe batmaktadır. Hatta kıyıda yürürken bile ayaklarınız dizlerinize kadar çamura batabilir. Yalnız kıyıdan yaklaşık 15-20 metre sonra bu killi yapı yerini sert zemine bırakmaktadır. Plaj kıyısındaki bu killi yapı gözünüzü korkutmasın, gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz. Maldivler Plajı’nı yüzme açısından sağlıklı bulmayan misafirler, göl kenarında çamur banyosu yapmaktadırlar. Yapılan araştırmalarda göldeki bu kilin cilde olumlu etki bıraktığı tespit edilmiş. Cildi yumuşatma, gözenekleri açma, selüloit ve çatlak tedavisi ve toparlama etkisi, antiseptik tesiri ile akne ve sivilceleri yok etme, kırışıklıkları giderme, siğilleri absorbe etme özellikleri bulunduğu biliniyor. Cilde sürülen çamur cildi gerdiriyor ve kendinizi daha genç hissetmenizi sağlıyor. Yerli ve yabancı turist akınına uğrayan Salda Gölü Maldivler Plajı’nda, Salda kasabası köylüleri plaj girişinde küçük işletmeler kurarak ticari kazanç sağlamaya başlamışlardır. İşletmelerde hediyelik eşyalar, yöresel ürünler, meşrubat, yöreye özgü kıymalı tost… bulunmaktadır. Adeta doğa harikasıolan Salda Gölünün hemen arka kısmında bulunan ormanda da pek çok canlı hayatı sürmektedir. Gölün kumsalının bembeyaz olması, suyunun renginin masmavi olmasıdır. Göl yazın en sıcak aylarında sizi serinleten bir yer olduğu gibi kışında ziyaret edebileceğiniz pek çok güzellik sunmakta. Bu bölgede bulunan Salda kayak merkezi muhteşem Salda Gölü manzarasında kayak yapmanızı sağlayan bir merkez konumundadır. Bu merkezin bulunduğu tepe yaklaşık 4 ay karla kaplıdır ve kış turizmi için çok elverişlidir. Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan Salda Gölünde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda. Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek. Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz. Salda Gölünde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Salda Gölü kamp alanında kamp yapabilirve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz. Gölünün çevresi sit alanı kabul edildiğinden buralarda yapılaşma kesinlikle yasak. Ancak hem gezmeye gelen insanların burada kalabilmesi, tatil yapabilmesi hem de bölgenin turizm açısından gelişmesini sağlamak adına 2 tane Salda Gölü kamp alanı bölgede mevcut. Salda Gölü kamp bölgesinde kaldığınızda ortaya çıkacak olan gerekli ihtiyaçlarınızı karşılayacak hemen hemen her şey düşünülmüş. Market, lavabo, tuvaletgibi imkânların bulunduğu kamp alanının en ilginç özelliği ise ücretsiz olması. Ayrıca bu kamp alanında mangal, kamp ateşi gibi şeylerin serbest olması da turizmcileri çeken ayrı bir noktadır. Nasıl gidilir; Salda Gölü Burdur ilimizin Yeşilova ilçesinde bulunmaktadır. Yeşilova ilçesinden bu göle gitmek isteyenlerin sadece 4 km yolculuk yapması yeterli olmaktadır. Haritası ve konumu için yol tarifi alabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

ILGAZ DAĞI VE KIRKPINAR YAYLA GÖLÜ

Çankırı, Türkiye

Yayla Ilgaz'a 20 km, Çankırı'ya 70 km mesafededir. Ilgaz ilçesi sınırları içerisinde yer alan yayla 1800 m rakıma sahiptir. Çevre köylere ait yayla evleri bulunan Kırkpınar Yaylasında yaklaşık 55.000 m lik alana sahip bir de gölet yer almaktadır. Çevresi sarıçam, karaçam, köknar ağaçlarıyla ve çayırlarla çevrili olan yayla, kolay ulaşımı, nefis manzarası, temiz havası ve bol su kaynaklarıyla günübirlik ziyaretçilerin dışında atlı ve yaya yürüyüş, manzara seyri, kamping, karavan, fotoğrafçılık, dağ ve doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için oldukça uygun şartlara sahiptir.Ilgaz Dağını görmenizi öneririm. Kuş sesleri içinde orman yürüyüşü yapıp akciğerlerinizi bol oksijen ile doldurabilir, gökyüzündeki milyonlarca yıldızın tekrardan farkına varabilirsiniz. Çocuklar için park da var. İsterseniz ailece bisiklet kiralayıp kondisyonunuz elverdiği sürece ormanda tur atabilirsiniz. 

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kurşunlu Devrez Vadisi

Kastamonu, Türkiye

Türkiye’nin en büyük akarsuyu olan Kızılırmak’ın üç ana kolundan biri olan Devrez Çayı aynı zamanda 211 km uzunluğuyla da, Delice Çayı’ndan sonra ikinci büyük kaynağını oluşturur, Kızılırmak’ın... Kızılırmak’a Gökırmak’la birlikte batıdan karışan iki akarsudan biri olan Devrez, Ankara’nın Kızılcahamam ilçesi sınırlarında, Köroğlu Dağlarının kuzeye bakan yamaçlarından doğar. Daha sonra Çankırı’nın Orta, Kurşunlu ve Ilgaz ilçeleri ile Kastamonu’nun Tosya ilçesini geçerek Çorum’un Kargı ilçesi sınırlarında Kızılırmak’la buluşur. İlkbaharda artan yazın azalan sularıyla değişken bir akış rejimine sahip olan Devrez, Orta’da yapılmış olan sulama işlevli Güldürcek Barajı’ndan sonra Kurşunlu’da yapım aşamasında bulunan enerji ve sulama işlevli Kızlaryolu Barajı’nın tehdidi altındadır.Gerçek Bir Doğa Harikası Adının kökeni hakkında bir bilgi bulunmayan ve kimi kaynaklarda Hititler zamanında Dahara olarak söylendiği yazan Devrez’in yatağı vadi olarak anılsa da daha çok kanyona benzetmek mümkün. Yer yer genişleyen, yer yer de geçit vermeyecek kadar dar boğazlara dönüşen bu kanyonun dik kenarlarında pek çok, peri bacası ve doğal veya yapay mağara ile kaya mezarları ve kaya yerleşimleri bulunuyor. Ayrıca Vadi boyunca aralarında tarihi köprü ayaklarından eski su değirmeni duvarlarına kadar birçok mimari kalıntı görülebiliyor.Öte yandan gerçek bir yaban hayatının devam ettiği Devrez’de örneğin bir yaban domuzu görmek sürpriz sayılmaz. Son tahlilde gerçek bir doğa harikası olarak tanımlayabileceğimiz Devrez Vadisi’nin fauna ve florası, özellikle ilkbahar ve sonbahar günlerinde doğaseverlerin ve fotoğrafçıların kayıtsız kalamayacakları güzel görüntüler sunar.İnce Geliş Tuz Yolu Devrez Vadisi, İnce Geliş Tuz Yolu’nun da önemli bir bölümünü de teşkil etmektedir. İnce Geliş Tuz Yolu’nu; Dünyada olduğu gibi ülkemizde de giderek daha çok ilgi gören doğa veya kültür temalı yürüyüş rotalarının en yenisi olarak tasarlanan ve etüt çalışmaları devam eden İnce Geliş Tuz Yolu, adını tarihten alıyor. Çankırı’nın 20 km kadar doğusundaki, beş bin yıllık Tuz Madeni’nden çıkarılan tuzun, geçmişte kervanlarla Karadeniz kıyısına kadar taşındığı yolun Köroğlu dağlarını aşan kesimi, yörede eskiden beri “İnce Geliş” olarak adlandırılıyor. Söz konusu kervan yolunun -ilk etapta- Çankırı-Kurşunlu arasında kalan bölümü İnce Geliş Tuz Yolu adıyla bir kültür rotası olarak düzenlenmekte olup bu bağlamda Çankırı Tuz Madeni – Çankırı – Ildızım - Hocahasan/Hanönü – Kapaklı – Köpürlü - Mamu Köprüsü - Sumucak Köprüsü - Kurşunlu hattını takip eden ve ara bağlantılarıyla birlikte takriben 110 kilometrelik yolun uluslararası standartlarda işaretlenerek yürüyüşçülerin kullanımına açılması, devamında ise önce Karabük sınırına ve daha sonra da Bartın üzerinden Karadeniz kıyısındaki Amasra’ya kadar uzatılması öngörülüyor. Öte yandan İnce Geliş Tuz Yolu’nun; Kastamonu bölümü işaretlenen ve Çankırı-Kastamonu sınırından Ankara’ya kadar uzatılması planlanan İstiklal Yolu ile Ankara, Eskişehir, Afyon ve Kütahya illerini kapsayacak şekilde oluşturulan Frig Yolu ile de entegre edilmesi planlanıyor. Devrez Vadisi’nin İnce Geliş Tuz Yolu kapsamı içinde kalan kesiminde yürüyüş grupları için Ankara’dan günübirlik olarak düzenlenen turlar Köpürlü - Mamu - Sumucak köprüleri arasında gerçekleştirilmekte ise de kamplı hafta sonu yürüyüşlerinde bu rotaya (Hocahasan/Hanönü çıkışlı) Kapaklı - Köprülü arası da eklenebiliyor. Devrez’in ilkbaharda ayrı, sonbaharda ayrı güzellikte. Devrez’e bağlanan Yedikapılı Deresi boyunca devam eden kanyonda, Bizans dönemine tarihlenen 20 kadar kaya yerleşimi ve mezarı bulunuyor. (Esasen kaya yerleşimi açısından oldukça zengin olan yörede en çok kaya yerleşimi, Devrez’in geride kalan kesiminde, Orta ilçesinin Sakaeli köyünde yer alıyor.) Olağanüstü güzel doğa manzaraları arasındaki yürüyüşünüz boyunca gördüklerimiz; (mevsimine göre) akyıldız, altınyıldız, ballıbaba, çiğdem çeşitleri, Ankara karanfili vb kır çiçekleri; karamuk, böğürtlen, alıç, ahlat, kuşburnu, kızılcık, elma gibi meyveler; ökseotu, hindiba, üçdiken, su mercimeği, gibi bitkiler ile yaban domuzu, tavşan, tilki, kurt ve hatta vaşak gibi hayvanlar ve de angut, keklik, atmaca, balıkçıl, gibi yerli ve göçmen kuşlar olarak özetlenebilir. Vadinin iyice daraldığı, artık Devrez’in geçit vermediği yerlerden ilkiyle Köpürlü’den önce karşılaşıp suyu yürüyerek geçerek yürüyüşünüze  karşı kıyıda devam edebilirsiniz. Devrez Vadisi’ne ulaşım zor değil. Ankara’ya 170 km uzaklıktaki Kurşunlu’ya Kızılcahamam, Işık Dağı yoluyla özel araçla gelinebileceği gibi AŞTİ’den her gün karşılıklı olarak iki kez düzenlenen otobüs seferlerinden yararlanılabilir.Devrez Vadisi’nin İnce Geliş Tuz Yolu kapsamındaki etabı için, bir taksiyle gidilerek ilçe merkezine 12 km uzaklıktaki Kapaklı’dan başlanabileceği gibi, yine taksiyle gidilerek 6 km uzaklıktaki Sumucak köprüsünden de başlanarak da yürünebilir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gölün Yazı

Çorum, Türkiye

Yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleri olan ve tarım amaçlı kurutmalarla tehdit altında bulunan alan, Çorum Merkez İlçeye bağlı Kırkdilim mevkiinde olup , çok zengin yaban hayatı barındırmasının yanısıra, yörenin su rejimini düzenleyen,iklimi yumuşatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini arttıran işlev ve değerlere sahiptir. Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde olup Çorum'a 20 km mesafededir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çermik Şeyhandede Şelalesi

Diyarbakır, Türkiye

Diyarbakır Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede Şelalesi, yaz aylarında sıcaktan bunalanların hem serinlemek hem de piknik yapmak için seçtiği yerlerden biri. Şeyhandede şelalesi çermik'e bağlı şeyhandede köyünde ve çermik siverek arasındadır. Kaplıcalarıyla ünlü Çermik'de bulunan şelale doğal güzelliğiyle büyüleyicidir. Kuş sesleri eşliğinde şelalenin manzarasını izleyebilir bir yandan da gölette yüzebilirsiniz. İlçenin hemen yanı başında yükselen Gelincik dağı, zirvesinde Kapadokya’daki peribacalarını  anımsatan yapıları ve Bintaş köyünde bulunan kayalıkları ile dağcılık ve kaya tırmanışı, Karakaya köyü, Şeyhandede şelalesi ve Sinek çayı doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir ilçemizdir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Işıklı Gölü

Denizli, Türkiye

Büyük Menderes Nehri’ni besleyen kaynakların üzerinde, Akdağ’ın güneyinde Çivril Ovası’nda yer alır. Işıklı Gölü, eskiden doğal bir göl iken 1968 yılında baraj gölüne dönüştürülmüştür. Şimdi Çivril Ovası’nın sulanması için kullanılmaktadır. Derinliği yaklaşık 7 metre civarındadır. Işıklı, bir tatlı su gölüdür. Işıklı Çayı ve yeraltı suları ile beslenen Işıklı Gölü’nün asıl su kaynağı, Büyük Menderes’in kaynağı ve kuzeydeki kollarından biri olan Kufi’dir. 1960’lı yıllarda Işıklı’ya yönlendirilen bu kaynak, göl suyunun yaklaşık % 60’ını karşılar. Işıklı Barajı, 40 yıldan beri çevredeki ovalarda yapılan büyük çaplı sulamalar için su depolanan bir rezervuar olarak kullanılmaktadır. Gölün batı, güney ve doğu kıyıları seddelerle çevrilmiştir. Işıklı Gölü’nün yaklaşık 3 km batısında, Büyük Menderes Nehri üzerinde yer alan 300 hektarlık bir göl ile çevresindeki sazlık ve bataklıklardan oluşan yaklaşık 700 hektarlık Gökgöl Bataklığı da özel koruma alanı sınırları içerisine dahil edilmiştir. Işıklı Gölü’nün geçmişte Gökgöl ile tek bir sulak alan oluşturduğu düşünülmektedir. Gökgöl’ün güneyindeki geniş alanlar kurutulmuştur. Ancak, 1996’da Orman Bakanlığı buranın ‘Yaban Hayatı Koruma Sahası’ ilan edilmesi için girişimde bulunmuştur. Işıklı Gölü, kış aylarında yüksek sayılarda su kuşuna ev sahipliği yapar. Alanda üreyen alaca balıkçıl, bıyıklı sumru ve gülen sumru popülasyonlarıyla özel koruma alanı statüsü kazanmıştır. Göl, kışlayan su kuşları için çok önemlidir; küçük karabatak, sakarca, Macar ördeği, elmabaş patka, pasbaş patka ve sakarmeke yaygın türlerdir. Gölde düzenli olarak kış ortası su kuşu sayımları yapılmaktadır. Göl üzerinde bir seferde 190 binin üzerinde sakarmeke gözlenmiştir. Gölde üreyen diğer türler arasında bahri, kara boyunlu batağan, erguvani balıkçıl, çeltikçi ve karabaş martı sayılabilir. Işıklı Gölü’nde yaşayan ak kuyruklu kartal göl yakınındaki Akdağ’da üremektedir. Işıklı Gölü, iç su balıkları için de önemlidir. Nesli küresel ölçekte tehlikede olan Türkiye endemiği balıklardan aphanius anatoliae, chondrostoma meandrense Işıklı Gölü’nde ürer. Işıklı Gölü’ndeki yüksek su seviyesinden dolayı, bataklık bitki örtüsü sadece Kufi Çayı’nın alüvyon depoladığı kuzey doğuda bulunur. Gölün ortasında birkaç saz adacığı vardır. Işıklı’nın doğu ve batı kıyılarında geniş kavaklıklar ve tarım alanları, güneyinde ise hububat ekiminin yapıldığı geniş bir ova yer alır. Bataklık bitki örtüsü, Gökgöl ve çevresinde yaygındır. Gölün çevresindeki düzlüklerde yoğun olarak tarım ve kavakçılık yapılmaktadır. Göl çevresinde oteller yer alır. Balıkçılık, çevre köyleri için büyük önem taşıyan bir etkinliktir. Gölde 10 köyden 1000’e yakın balıkçı çalışır ve yılda 70 tona yakın balık tutulur. Kerevit (Astacus leptodactylus) bir zamanlar göldeki en yaygın ve en çok gelir getiren türken, 1980’lerde, Türkiye’de ilk kez bu gölde ortaya çıkmış olan mantar hastalığı nedeniyle tümüyle yok olmuştur. Işıklı Gölü, bir zamanlar binlerce hektarlık tatlı su bataklığı ile çevriliydi; tüm sistemin alanı 10.000 km2’ye yaklaşmaktaydı. Çevredeki tarlaların sulanmasına 1930’lu yıllarda başlanmış, 1960’larda ise 2.000 km2’ye yakın bataklık kurutulmuştur. Gölün bir baraj gölüne çevrilmesi işlemi 1949’da başlamış, 1968’de bugünkü regülatör ve seddeleme sistemi tamamlanmıştır. Göl Devlet Su İşleri tarafından Işıklı Barajı olarak adlandırılmaktadır. Büyük Menderes’in kuzeyden geçen kolu göle yönlendirilmiştir. Kufi adı verilen bu kol bugün göle giren suyun % 60’ını sağlamaktadır. Kış ve ilkbahar aylarında dolan gölün suyu toplam 72.300 km2 tarım arazisinin sulanmasında kullanılmaktadır. Su seviyesi, sulama suyunun bırakıldığı haziran ayına kadar çok yüksek kalmakta, gölün sadece ortasında birkaç adet saz adacığı bulunmaktadır. Gölün güney batı köşesindeki Baklan Regülatörü’nden aşağı havzadaki pamuk tarlaları için su verilmektedir. Su seviyesinin bahar ayları boyunca bu kadar yüksek kalması, sazlık ve bataklık gibi kuşların üremesine uygun ortamlarının oluşmasını engellemekte, önemli ölçüde beslenme imkanı sağlayan çamur düzlüklerinin de sular altında kalmasına sebep olmaktadır. Sular, gölün doğal halinde olduğundan birkaç ay daha geç, Ağustos ve Eylül aylarında çekilmekte ve ancak bu dönemde alanın % 70 kadarı sucul bitki örtüsü ile kaplanmaktadır. Göl alanı, su seviyesi 816,5 metreyken 1.550 km2, en yüksek işletme kotu olan 821 metrede ise 6.580 km2’dir. Işıklı Göl’de balıkçılık etkinlikleri büyük ölçüde kontrolsüz yapılmaktadır. Avcılık, Işıklı Göl’ün en önemli sorunlarından biridir. Gölde kış boyunca çok sayıda avcı gece – gündüz demeden avlanmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0

Sign In