48 Tüm Sonuçlar

Detayları Gör
Genel

Uçansu Şelalesi (Antalya)

Antalya, Türkiye

Kayabükü ve Eskibağ köylerinin sınırlarında, Toros Dağları’nın ortasında saklanan Uçansu Şelalesi, gizemli güzelliğiyle ilgi odağı oluyor. Çok az kişi tarafından ziyaret edilen Uçansu Şelalesi, Toros Dağları’ndan aşağı bembeyaz sularını köpürdeterek fışkırtırken, görenleri mest ediyor. Bir kayanın ortasından yaklaşık 50 metre yükseklikten birkaç koldan coşkun şekilde dökülen Uçansu, her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin üzerinde rafting yaptığı Alara Çayı’na hayat veriyor. Uçansu Şelalesi’nin suyu, ulu çınarlar ve el değmemiş ormanın içinden yaklaşık 100 kilometrelik bir yolculuğun sonunda Manavgat’ta Akdeniz’le buluşuyor. Giriş Ücreti Yok - Şelalede yüzülebiliyor. Kampa uygun

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ağaran Şelalesi (Rize)

Rize, Türkiye

Dağlardan doğan ve yatağını doldurarak akan sular, sert kaya tabakalarıyla karşılaştıkları dik ve engebeli bölümlerde ya da uçurumlarda şelaleler oluştururlar. Suyun akış gücünün de simgesi olan her şelale, düşerken yarattığı görsel güzellikle veya yağmurdan sonra oluşan gökkuşağının renkleriyle insanoğlunu derinden etkilemektedir. Estetik görünümüyle Ağaran Şelalesi, ülkemizdeki bu nadide güzelliklerden biridir. Rize’nin Çayeli ilçesine 12 kilometre mesafedeki Ağaran Şelalesi, Sırt Köyü sınırları içerisindedir. İlçe merkezinden Şairler Deresi yoluyla ulaşılan şelale güzergâhının son üç kilometresi, çay bahçeleri arasındaki toprak bir yoldan devam etmektedir. Çok uzaklardan bile görülebilen şelale, adını yüksek ve sarp bir kayadan etrafa bembeyaz köpükler saçarak düşmesinden dolayı almıştır. Bir gölet oluşturan Ağaran Şelalesi’nin en güzel fotoğraflarını hemen karşısındaki küçük tepecikten çekebilirsiniz.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kadıralak Yaylası (Trabzon)

Trabzon, Türkiye

Bölgedeki köyler, dağlardan denize doğru inen akarsuların vadileri üzerinde kurulmuşlardır. Kış ayları, köylerde dinlenilerek mevsimlik işler ve el sanatları yaparak geçirilir. İlkbahar gelince Mart ve Nisan aylarında tarlalar bellenir, Mayısta ekinler ekilir. Mezrası olan aileler buradaki evlerine göç ederek bir ay kadar otururlar. Özellikle sürüler mezraya göçürülür. Haziran başından Eylül sonlarına kadar yaylaya göç edilir. Karadere Bayburt güzergahında Araklı’nın 43 km güneyinde yer alan yayla, Yağmurdere üzerinden Gümüşhaneye; Aydıntepe üzerinden de Bayburt’a ulaşan yolların geçtiği bir yayla köy merkezidir. Çam ağaçlarıyla kaplı bir alanda yer alan yayla serin bir havaya sahiptir. Karaderesi, Pamuğun Gölü Şelalesi, piknik alanı ve buz gibi soğuk suları özellikle yaz aylarında bölgemizi ziyarete gelen turistlerin ilgisini çekmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kuzalan Şelalesi Tabiat Parkı (Giresun)

Giresun, Türkiye

Karadeniz mavinin ve yeşilin her tonunu bizlere sunan, birbirinden güzel doğal güzellikleri barındıran gezilmesi gereken bir bölge. Fındığı ile nam salmış ilimiz Giresun içerisinde bulunan Kuzalan Tabiat Parkı bu güzelliklerden sadece birisi. Tabiat parkının en önemli kaynak değerleri; kalkerli su kaynağından çıkan 1.800 metre uzunluğundaki traverten grubu, Mavi göl ve Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinde bulunan doğal yollarla oluşan Kuzalan Şelaleleri ve orman içerisinde bulunan irili ufaklı gölleri oluşturmaktadır. Kuzalan Tabiat Parkında Yapılabilecek Aktiviteler Çadırlı kamp, bisiklet sporu ve doğa yürüyüşü için olanak sağlamaktadır. Ayrıca travertenler boyunca ahşap yürüme yolu, seyir kuleleri ile parkı dolaşmak ve seyretmek de mümkündür. Çadırlı Kamp: Çadırınız varsa burada gönül rahatlığı ile kamo yapabilirsiniz. Tavşan, sincap gibi canlıları doğal hayatlarında canlı gözlemleme deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Bisiklet Sporu: Orman bisikletine sahipseniz unutulmaz bir deneyimin keyfine varabilirsiniz. Doğa Yürüyüşü: Kolay, orta ve zor parkurlardan birisini seçip yemyeşil ormanların içerisinde inanılmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Kuzalan Tabiat Parkı Giriş Ücreti Giriş ücreti (Kişi Başı): 5 Lira Hatırlatma: Çevre düzenlemeleri, yürüyüş parkuru ve kafeterya gibi çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte. Ulaşım: Dereli ilçesine 20, şehir merkezine ise yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bulunan Tabiat parkına, Giresun – Şebinkarahisar yolu kullanarak ulaşım sağlanmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ohtamış Şelalesi (Ordu)

Ordu, Türkiye

Ohtamış Şelalesi Ordu'nun Ulubey ilçesine bağlı olan Ohtamış köyünde bulunan bir şelaledir. Karadeniz'in en büyük şelalesidir. 30 metre yüksekliğindedir. Dinlenme, kamp ve tatil için çok uygundur.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kadıncık Şelalesi (Ordu)

Ordu, Türkiye

Ordu’ya 20 km uzaklıkta olan Kadıncık Şelalesi, Ulubey ilçesine bağlı Kadıncık mahallesindedir. Şelale’nin hemen yanında 200 yıllık değirmen bulunmaktadır. Şelale yakınlarında kamp yapılabilmektedir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Mençuna Şelalesi (Artvin)

Artvin, Türkiye

Artvin Arhavi  Mençuna şelalesi  hakkında kısa bilgi vermek gerekirse konum olarak Artvin ilinin Arhavi  ilçesinde bulunmaktadır. Arhavi ilçe merkezinden güneyine doğru 15 km içeride bulunup şelale yolu tamamen asfalttır. Ancak çifte kemer köprü     ( çifteköprü) den sonraki son 3,5 km'lık yol dere boyunca dar yol olup  yirmi otuz metre mesafelerde cepler bulunmaktadır. Mençuna restaurant'ın önünde aracınızı park ettikten sonra 20- 25 dakikalık yürüyüş mesafesi ile ulaşmanız mümkündür. Mençuna Şelalesine Nasıl Gidilir? Mençuna şelalesine gitmek için;  Artvin, Hopa ya da Batum’dan geliyorsanız sahil yolundan Arhavi merkeze girip  kapisre köprüsünü geçer geçmez sola doğru dönerek ortacalar yoluna doğru gitmeniz gerekir. Ortacalar yolu ve Mençuna şelalesi tabelaları de takip ederek  dere sol tarafınızda kalacak şekilde  dere boyunca dereden hiç ayrılmayarak çifte kemerköprüler'e kadar gelmeniz gerekir.  Çifte kemer köprüyü  geçtiğinizde hemen sağa dönerek bu sefer dere sağınızda kalacaktır.Ayni şekilde eğer Rize  ve Trabzon tarafından geliyor iseniz; Arhavi ilçesine girmeden yönlendirici levhalardan ortacalar ve Mençuna Şelalesi tabelalarına doğru sahilden sağa doğru içeri girmeniz gerekecektir. Mençuna Şelalesi Kamp Yerleri Mençuna şelalesi kamilet vadisi içerisinde bulunduğundan burada kamp yapma olanakları da vardır. Arhavi Mençuna şelalesi kamp için daha çok  Mençuna restorant’in bulunduğu yerde beton çay alım yeri vardır. Kamp ve çadır kurmak isteyen kişiler çay alım yerinin içinde beton üzerinde çadırlarını kurabilirler. Burada bulunan tesislerden ihtiyaçlarına göre yardım alabilirler. Burada kahvaltı yapacak Mençuna restoran bulunmaktadır. Ayrıca mençuna şelalesinde  konaklama yapabileceğiniz  şelalesinin dere ile birleştiği noktada Mençuna  konaklama bulunmaktadır. Mençuna konakları  bungalov tesisleri ile burada kalınacak tek mekandır.  Mençuna şelalesi otelleri, orman ve doğa  içerisinde mükemmel manzara  karşısında gecenin tadını çıkarabileceğiniz konaklama yeridir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kabaceviz Şelalesi (Samsun)

Samsun, Türkiye

Samsun'a uzaklığı 32 km, Tekkeköy ilçe merkezine uzaklığı 22 km olan Kabaceviz Şelaleleri bölgenin görülmeye değer turizm alanlarındandır. Kabaceviz Şelaleleri'nde kamp yapılmaktadır. Çarşamba’nın en önemli doğal zenginliği, Kabaceviz Şelaleleridir denebilir. Tekkeköy’e 35 kilometre mesafedeki Kabaceviz Köyü, yeşillikler içinde bir güzel köy. Ulaşım kolay ve yol asfalt. Köyden 3 km uzaklıktaki şelaleler bölgesi, yılın her günü gezginleri çekiyor buraya. Şelalelerin suyu 15, 35 ve 65 m yükseklikten düşüyor. Çevrenin yeşili ve orman örtüsü, günübirlik turlar için ideal bir rota oluşturuyor. Trekking, dağ bisikleti, piknik turları yapılıyor bu bölgeye. Şelalelerin Abdal deresine ulaşmasının ardından bir rafting parkuru başlıyor. Bölge Samsun’a yurtiçi ve yurtdışı turların artmasıyla önem kazanacağa benzer. Gezginler ve tatilciler için şelale çevresinde ve köyde yeme içme olanakları sağlanıyor. Kampingciler için de çadırlarını birlikte getirmeleri kaydıyla ilginç ve hoş bir deneyim olacak Kabaceviz günleri. Mayıs sonu ve Ekim başında gitmenizi tavsiye ederiz.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gölalan Şelalesi (Samsun)

Samsun, Türkiye

Samsun merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Mert Irmağına bağlı Akçay üzerinde olan Gölalan Şelalesi mükemmel bir doğaya sahiptir. Canik Dağları'nın buz gibi suları bu şelaleyle anlam kazanmaktadır

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Erfelek Tatlıca Şelaleleri (Sinop)

Sinop, Türkiye

Erfelek Tatlıca Şelaleleri şu ana kadar gördüğümüz en güzel şelalelerden birisi diyebilirim. Dünyada eşi benzeri olmayan Erfelek Tatlıca Şelaleleri’ne gidince kaynağından su içmeden geri gelmeyin ???? 28 farklı şelaleden oluşan Erfelek Tatlıca Takım Şelaleleri, Sinop’ta gezilecek yerler arasında 1 numarada yer alıyor.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ilıca Şelalesi (Kastamonu)

Kastamonu, Türkiye

Ilıca Şelalesi, Ilıca Köyü, Pınarbaşı, Kastamonu. Pınarbaşı’na 12 km. uzaklıkta Ilıca Köyü içinde yer alan şelale, 15 metre yükseklikten aşağıya dökülmektedir. Suyun döküldüğü yerde oluşan doğal havuzun çevresi oldukça çeşitli bitki örtüsü ile kaplanmış egzotik bir görünüme sahiptir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Yenice Ormanları (Karabük)

Karabük, Türkiye

Ormanların içerisindeki çeşitli şelaleler, farklı renklerdeki çiçekleri ile huzur ile dolu görülesi bir alan haline geliyor. Yürüyüş yapmayı sevenlerin bir numaralı adresi olabilecek olan bu orman gerçekten doğal güzellikleri ile sürprizler ile dolu bir parkur çıkartıyor karşımıza. Doğanın içinde harika zaman geçirmek istiyorsanız eğer burası kesinlik ile tam da aradığınız yer olacaktır. Bölgede yer alan Yenice ırmağı ise yerleşik alanın içerisinden geçmekte ve bölgenin kara parçasını iki parçaya bölmektedir. İçinden nehir geçen bu harika bölgede doğa ile günlük yaşam bir arada sürüp gitmektedir. Ormanların en önemli bölgesi is kesinlik ile Arboretum ve ”Tabiat Koruma Alanları” olmaktadır. Bu bölgede birçok yerde göremeyeceğiniz binlerce farklı ağaç türünü görebilirsiniz. bu ağaçların arasından bazılarının boy ve enleri o denli gelişmiştir ki bu tip ölçüleri dünya üzerinde başka bir yerde görmek mümkün değildir. Aynı zamanda soyu tükenmeye yüz tutmuş değerli ağaçları da bölgede görmeniz mümkün olacaktır. Ormanların içerisinde çok fazla sayıda çeşitli hayvan türü yaşamlarını sürdürmektedir. Bunlardan bazıları; sincap, ala karga, kirpi, dağ horozu, geyik, vaşak, porsuk, çakal, kurt, ayı, su samuru, atmaca ve çulluktur. Bu türlerin dışında bölge birçok farklı havan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Hem biraz vahşi doğadan esintiler hem de mükemmel bitki örtüsü ile tabiat karşımıza en güzel hali ile burada çıkmaktadır. Yenice Ormanları Nerede ve Nasıl Gidilir? Yenice Ormanları Karabük merkezine yaklaşık olarak 6 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bölgeye ulaşım için kara yolu veya demir yolu kullanabilirsiniz. Ankara-Zonguldak arasında her haftanın belirlenen günlerinde tren seferleri yapılmaktadır. Bu tren seferlerini kullanabilirsiniz. Zonguldak’tan 65 kilometre uzaklıkta Yenice Ormanları yer almaktadır. Kara yolu ile gelmek isteyenler ise Zonguldak’tan Yenice’ye direkt olarak kalkan otobüsleri kullanabilirler. Kendi özel aracınız ile gelmek istiyorsanız da Zonguldak-Devrek istikametini takip etmelisiniz. Gökçebey ayrımına gelince bu ayrıma girmelisiniz. Ayrıma girdikten yaklaşık olarak 15 dakika sonra Yenice bölgesine ulaşmış olacaksınız.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Tas Gölü (Zonguldak)

Zonguldak, Türkiye

Zonguldak Ereğli, Gökçeler Köyü’nde 53 dönüm arazi üzerine kurulmuş bir yer. İçinde yürüyüş parkurları, fındık ağaçları, dereler, şelaleler, göletler, sık ormanlık alanlarla, güzel düzlükler var. Geniş alana yayılmanın avantajı . Bu alanla ilgili en sevilen özellik ise her bir köşesinden farklı bir tat alınıyor olması. 4 günlük kamp boyunca 1 gece dere kenarında, 1 gece ormanlık alanda, 1 gece de şelale yanında kamp yapılabiliyor ve büyük keyif alabilirsiniz. Bazen bir kamp alanında olduğunuzu unutuyorsunuz. Biliyorsunuz, temizlik kamp yapanların en hassas noktalarından biridir. İşletmecileri doğaya saygı konusunda son derece hassaslar. Özenle temiz tutulan bir tesis. Yerde sigara izmariti bile görmüyorsunuz. Bir diğer hassas nokta ise kalabalık değil, sakin olmasıdır. Onu da mekanın büyüklüğü sayesinde rahatlıkla çözüyorlar. Kalabalık zamanında bile neredeyse kimseyi görmeden kamp yapma şansınız var.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Bolu Yedigöller Milli Parkı (Bolu)

Bolu, Türkiye

1965 yılında kurulan Bolu Yedigöller Milli Parkı Bolu’nun 42 kilometre kuzeyinde ve Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunuyor. Yurdumuzun en etkileyici ve nefes kesici güzelliklerinden biri olan Yedigöller, Bolu şehir merkezinin 42 km kuzeyinde, Mengen İlçesine ise 53 km mesafededir. Batı Karadeniz Bölgesinin oldukça engebeli bir yerinde olan Yedigöller Milli Parkında irili ufaklı göller, orman denizini andıran zengin bitki örtüsü, şelaleler, göllerde yaşayan balıklar ve bu değerlerin yarattığı rekreasyonel kullanım potansiyeli ana kaynak değerlerini oluşturur. Alanın jeolojik yapısı genellikle serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşmuştur. Bölgedeki göller yer hareketleri sonucu kayak kitlelerin vadilerin önlerini kapaması sonucu suların birikmesi ile oluşmuş heyelan gölleridir. Bunlardan bazıları dip kaçakları ve derelerle birbirine bağlıdır. Dağcılık, bitki, kuş gözlemciliği, kamp ve doğa yürüyüşü için çok uygun olan bu park, 2019 hektar alanı kaplar. Bölge eşsiz manzaraları, zengin flora ve faunasıyla yıl boyunca doğa hayranlarını büyüler. Yedigöller özellikle Ekim ve Kasım aylarında doğa ve fotoğraf tutkunlarının akınına uğrar. Çeşitli büyüklükte yedi gölden oluşan bölge, 1965 yılından itibaren “Milli Park” olarak koruma altına alınmıştır. Göllerin isimleri Büyükgöl, Kurugöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Sazlıgöl ve İncegöl’dür. Milli Parkta hakim bitki örtüsü kayın ağaçlarıdır. Ayrıca meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik tür ağaçlar da görülmektedir. Etkili koruma ile Parkın içerisinde ve yakın çevresindeki sahalarda sayıları artan geyik, karaca, ayı, yaban domuzu, kurt, tilki ve sincap türleri bulunmaktadır. Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretimi 1969 yılında bu milli parkta kurulmuş olup, ülkemizde yayılmasında örnek teşkil etmiştir. Ayrıca Milli Park içinde yürüyüş yolları, şelaleler, dilek çeşmesi, Gülen Kayalar, Pisagor Ağacı, Anıt Ağaç, Kapankaya mevkisinde manzara seyir terası gezilip görülebilir. Yılın belirli zamanlarında sportif olta balıkçılığı yapılabilir. Doğa güzelliği bakımından kampçılık için çok uygundur.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Samandere Şelalesi Tabiat Parkı (Düzce)

Düzce, Türkiye

Samandere Şelalesi, Düzce’nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 km Düzce’ye 24 km TEM Otoyolu’na 20 km D-100 Karayolu’na 26 km uzaklıktadır. Şelalenin kapladığı alan 10 ha olup, bu alandaki akarsular Uğursuyu ile birleşerek Efteni Gölü’ne ulaşmakta, buradan da Büyük Melen suyu ile birleşerek Akçakoca sınırları içerisinden Karadeniz’e dökülmektedir. Çevre çavlan, çağlayan ve cadı kazanı gibi ilginç jeolojik özellikler ve yer yer anıt ağaçların da var olduğu zengin ve bakir bitki örtüsüne sahiptir. Samandere Şelalesi Türkiye’nin tescil edilen ilk Tabiat Anıtı’dır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ‘‘Tabiat Anıtı’’ olarak tescil edilmiştir. Samandere Şelalesi’nin de bulunduğu 500 m dere boyunca, anıt ağaçlar, üç adet şelale ve birde Cadı Kazanı adı verilen derin bölümde tescillidir ve oldukça ilginçtir. Tabiat anıtı olarak ilan edilen Samandere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir. Ulaşım: Samandere Şelalesi, Düzce'nin güneydoğusunda, Beyköy beldesi Samandere Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Beyköy beldesine 15 km Düzce’ye 24 km TEM Otoyoluna 20 km D-100 Karayoluna 26 km uzaklıktadır. Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı’n Giriş Ücreti Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı girişinde 5 TL ücret alınmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı (Düzce)

Düzce, Türkiye

Düzce Merkez Aydınpınar köyü, Kızılpınar Deresi üzerinde bulunan Aydınpınar Şelaleleri, şehir merkezine 10 km mesafededir. Güzeldere ve Samandere Şelaleleri arasında ve yol güzergahı üzerinde bulunan şelale, arka arkaya dökülen 5 ayrı şelale kümesinden oluşmaktadır. 25.08.2014 Yılında Tabiat Parkı olarak tescil edilen alan, 100 ha'dır. Aydınpınar Şelaleleri Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarından birine sahiptir. Sağlıklı her insanın yürüyebileceği orta zorluk ve orta zorluğu aşan parkurları vardır. Gürgen, meşe, kestane gibi karışık yapraklı orman ağaçları arasında trekking, foto-safari, çadır kampı yapabilirsiniz. Özellikle Mayıs ayında dağ çileği, Ağustos ve Eylül aylarında böğürtlenlerle renklenen vadi, tamamen Düzce’ye hakim bir konumdadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Karasu Maden Deresi ve Şelalesi (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Maden Deresi ve Şelalesi ‘nin o eşsiz güzelliğini sizlerle buluşturmak istedik. Sakarya, Karasu’da bulunan bu doğa harikasına gelin birde yakından bakalım. Rüzgarlara, güneşi kapatan yağmur bulutlarına ve ıslaklığa rağmen güzelliğini yitirmeyen bir yere, Maden Deresi’ne davet ediyoruz sizleri. Zengin maden yatakları ilgiye, yeşil doğası sevgiye muhtaç Maden Deresi’ne….pazar günlerinden birinde Maden Deresi’ne gitmelisiniz. İçinizin soğuktan titremediği bir sabah erken kalkmak şartıyla gideceğiniz Maden Deresi, doğasıyla konuklarına huzur veren, kısa tatil programı için ideal bir yer. Maden Deresi’nin olduğu bölgede bir zamanlar Fransızlar tarafından işletilen madenler  varmış. Fakat 1914 yılında Fransızlar bu bölgeyi terk etmiş. Bu sebepten dolayı bu nokta Maden Deresi olarak anılıyor. İstanbul’a yakın günübirlik bir gezi yapmayı planlıyorsanız aileniz veya dostlarınızla birlikte Maden Deresi’ne gidebilir, doğanın bilinmeyen bu farklı yüzünü keşfedebilirsiniz. Maden Deresinin Doğal güzelliği, Dinlenme alanları, Mesire Yerleri , Doğal Alabalık Tesisleri, Şelalesi ve Akarsuyu insanların yorgunluklarını atmada ve Güzel bir tatil yapmalarında en büyük etken olmaktadır. Derenin sesini dinleyerek, yeşile bezeli bir derede yürüyüşler yapmak ve güzel bir kır sofrası kurmak için ideal bir yer. Durmadan akan şelalesi, tarihi mağarası ile gezip dinlenirken bir yandan da tarihe tanıklık edeceksiniz. Maden Deresi oldukça sık bir ormanlık alan içerisinde derince bir vadinin içinde akan derenin sağ ve sol kıyılarında kayın, kestane ve çınar ağaçları arasında bulunan patikalar, yürüyüş için oldukça uygun bir ortam oluşturmaktadır. Patikayı takiben kayalıklar üzerinde çeşitli mağara girişlerinin bulunduğu bölgede Cumhuriyetin ilk yıllarında açıldığı söylenen bir altın madeni bulunmaktadır. Maden kapatılmış olup madene ait bazı tünel ve yollar hala kullanılmaktadır. Ayrıca alabalık ve sazan balığının bulunduğu derede olta balıkçılığı da yapılmaktadır. Tünel ve dağ kısmındaki yol doğa severler ve macera arayanlar için bulunmaz bir fırsat. Çevresinde tarımla uğraşan insanlar var oralardan taze meyve-sebzelerde alabilirsiniz. traking  yapmak, bu doğa harikası yerde güzel bir kahvaltı yapmak, doğayla iç içe eğlenceli vakitler geçirmek için sizde mutlaka bu gizli cenneti ziyaret etmelisiniz. Maden Deresi ve Şelalesi Tırmanış Maden Deresi ve Şelalesi Tırmanış Piknik alanından şelaleye doğru çıkabiliyorsunuz. şelaleye  tırmanış derenin içinden yapılabiliyor. Derenin içinden geçmek için yanınızda kaymayan bir ayakkabı olmalı. Akan su epey soğuk. eskiden dere suyuna girmek haricinde bir seçeneğiniz yokken; şimdi dere içinde açılan yolları kullanarak da yer yer karadan yer yer sudan ilerleyebiliyorsunuz. birde dar ve tehlikeli mağara ve geçitlerle de şelaleye çıkabilirsiniz. Mağaralar ve taş balkonlar ise yaklaşık bir insan boyunda ve bir kişinin geçebileceği genişlikte. Ama yine bu mağara ve balkonlarda bölge bölge çok darlaşıyor. Hatta sırt çantanızı elinize alıp elleriniz ve dizlerinizi yere verip, emekleyerek ilerlemeniz gerekiyor. yükseklik korkusu olanlar kalp hastalıkları vb. sorunları olan kişiler uzak durmalı. Maden deresi bölgesine giriş ücretli. Araba başına 15 TL gibi bir ücret alınıyor. Buraya giderken yiyeceğinizin yanınızda olmasında fayda var. Bölgede çeşmede var ama çok ihtiyacınız olursa dere suyundan da içebiliyorsunuz. Kendi çadırınız ile kamp yapmaya müsait bir yer.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Uyuzsuyu Şelalesi (Ankara)

Ankara, Türkiye

Uyuzsuyu Şelalesi’nin; Ankara’ya uzaklığı 200 kilometre, Nallıhan’a ise yaklaşık 30 kilometre. Nallıhan ilçesini geçtikten sonra tabelaları takip ederek ulaşmak mümkün. Karacasu Köyü’nden 6 kilometre uzunluğundaki yol ile ulaşabiliyorsunuz. Yolu oldukça dar. Ancak olağanüstü güzellikteki manzaranın eşliğinde şelaleye gidiyorsunuz. Şelalenin döküldüğü çayır aynı zamanda çok güzel bir kamp alanı olarak düzenlenmiş. Gövdesi toprağa yatay gelişmiş yaşlı bir ağacın altına çadır kurulabilir. Bölgenin etkileyici bir doğası vardır. Hatıralarınızda büyük bir yer kaplayacağı muhakkak.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Doğançay Şelalesi (Sakarya)

Sakarya, Türkiye

Doğançay Şelalesi, Sakarya ili, Geyve ilçesi, Maksudiye, köyünde bulunan şelaledir. Sakarya merkeze uzaklığı 25 km, Sakarya-Bilecik yoluna 10 km uzaklıkta, denizden yaklaşık 400 m yüksektedir. Çevresinde kamp yapılmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çatalkaya Vadisi (Kocaeli)

Kocaeli, Türkiye

Çatalkaya Vadisi, Maşukiye'den Sapanca yönüne giderken Yanıkköy sınırları içinde yer alıyor. İstanbul'a 130 km uzaklıkta bulunuyor. Eğer İzmit tarafından geliyorsanız Maşukiye'yi geçince Yanıkdere köprüsünü geçmeden sağa yukarı doğru sapmanız gerekiyor. Sapanca yönünden gelenler ise köprüyü geçergeçmez sola. 2-3 km kadar çıktıktan sonra taşocağı yanından mıcırlı yol sizi Çatalkaya Vadisi'ne götürüyor.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kartepe (Kocaeli)

Kocaeli, Türkiye

Kartepe ilçesi, İzmit Samanlı Dağları'nın ve Kocaeli Platosu yüksekliklerinin arasında kalır. Maşukiye; Samanlı Dağı etekleri ile Sapanca Gölü'nün güney batı kıyısı arasında; doğası, yeşili, pınarı, vadisi, şelaleri, dereleri, meyve bahçeleri ile ünlü şirin bir tatil bölgesidir. Maşukiye, ana güzergahlara çok yakın, ulaşımın da çok rahat olması nedeniyle bölgede doğa turizminin gelişmesinde öncü rol oynamaktadır. Marmara Bölgesi'nin Uludağ'dan sonra en çok ziyaretçi çeken kış turizm merkezi olan Kartepe ilçesi, kış turizminin yanı sıra çevresindeki yaylaları, kanyoları ve Maşukiye'deki şifalı suyu ile adeta bir cenneti andırmaktadır. 2004 yılından Kartepe'ninSarımeşe semtinde Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri düzenlenmektedir. Kartepe'ninUzuntarla semtinde bulunan Sukaypark'da su sporları yapılmaktadır.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Hacıllı Köyü ve Şelalesi (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Hacıllı Köyü‘ne ulaşmak için herhangi bir toplu taşıma hizmeti yok. O yüzden önce Şile’ye ulaşıp; ardından Şile merkezden taksiye binmeniz gerekiyor. Şile’ye ulaşmak için Üsküdar’dan kalkan 139 numaralı İETT otobüslerine binebilirsiniz. Şile’den Hacıllı Köyü taksi ile ulaşım ortalama 90 TL tutuyor. Taksiye binmek istemezseniz Şile merkezden otostop çekerek de köye ulaşabilirsiniz ama biraz zorlu olabilir. Kendi aracıyla gidecekler için: Hacıllı Köyü İstanbul’dan 100 km uzaklıkta. Şile’den sonra yollar virajlı olduğu için ulaşmak 2 saate yakın sürüyor. Hacıllı Köyü‘ne ulaşmak için önce Şile’ye ulaşmalısınız. Şile’ye ulaştıktan sonra Ağva yoluna girip Tekeköy’e kadar gelmeniz lazım. Tekeköy’e ulaştıktan sonra karşınıza çıkacak Hacıllı Köyü tabelalarını takip ederek köye ulaşabilirsiniz. Hacıllı Köyü, İstanbul’da kamp yapmak için en güzel ve en güvenli yerlerden. Kamp alanının ortasından geçen nehrin kenarındaki düzlükler kamp için çok uygun. Hem doğanın kalbinde olduğu için şehirden uzaklaşmış oluyorsunuz hem de karşıdaki köye giderek ihtiyaçlarınızı giderebiliyorsunuz. Köyün girişinde ‘Kamp yapmak isteyenler muhtarlığa bildirmek zorundadır.’ yazan bir tabela var. Kamp yapacağınız yerde su, wc, elektrik gibi imkanlar yok. Kamp için herhangi bir tesis de bulunmuyor. Telefon şebekesi ya hiç çekmiyor ya da çok az çekiyor. Şebekenin çekmesi için tepeye doğru tırmanmanız gerek. Bunları göze alarak gitmeniz de fayda var. Kamp alanına gelmeden önce Şile’deki büyük marketlerde alışveriş yapmanız önerilir. Özellikle yanınıza bol bol su almalısınız. Hacıllı Köyü‘nde ufak bir bakkal var ama her türlü ihtiyacınızı karşılayacak düzeyde değil. Gece kamp yaparken çakal sesleri duyarsanız tedirgin olmayın bu bölgede çakalların olması çok normal ve tamamen zararsızlar.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ballı Kayalar Tabiat Parkı (İstanbul)

İstanbul, Türkiye

Ballıkayalar İstanbuldan ulaşılması zor olmayan ve huzur içinde jakuzi tadındaki şelalede bolca vakit geçirebilirsiniz ???? kanyonda 3 saat yürüyerek maceralı bir yolda günün mutluluguna eriyorsunuz. Ballıkayalar Tabiat Parkı, Tavşanlı Köyü Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bulunan doğanın içerisine saklanmış Türkiye’min sayısız güzelliklerinden bir tanesidir. Dağların arasından süzüle süzüle akan akarsuyu ve bir çok şelalesiyle aşağıda biriken küçük göleti tam bir doğa harikasını yansıtıyor. Kısaca bir çok küçük şelaleden oluşan Ballıkayalar Tabiat Parkına vadi ya da kanyon diyebiliriz. Ballıkayalar’da belirli bir kamp bölgesi bulunmuyor. Ancak piknik yapılan yerlerde tuvalet ve su olduğu için kampçılar bu alanda yoğunlaşmış durumda. Burada 20 liraya bir çadır kiralamanız mümkündür. Eğer piknikçilerden uzak bir yerde kamp yapmak isterseniz, tüm eşyalarınızı taşıyıp parkın içlerine gitmeniz gerekir. Herhangi bir giriş ücreti alınmıyor. Ancak özel aracınızla geldiyseniz, 10 lira otopark ücreti ödemelisiniz.  Ayrıca Piknik yapmak isteyenlere ekstra 10 TL. masa parasıalınıyor.  Kamp yapmak isteyenler için de 20 lira çadır parası alınıyor.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kızılağaç Köyü (Kırklareli)

Kırklareli, Türkiye

İstanbul’dan Çerkezköy üzerinden önce Saray’a sonra Vize’ye ulaşılır. Vize’ye gelindikten sonra Kıyıköy tabelası takip edilerek Kıyıköy yoluna girilir. Kömürköy’ü geçtikten sonra Kızılağaç köyü yol ayrılımda bu yoldan çıkılır ve Kızılağaç köyünü geçtikten sonra sola doğru bir tabela sizi Cehennem Şelalelerine yönlendirecektir. Bu noktada asfalt yoldan çıkılır ve yaklaşık 3km toprak yoldan gidilerek şelalerin başladığı tepeye varılır. Aracınızı burada bırakıp aşağı inmeniz gerekiyor. Korkmayın şelaleler çok uzakta değil. Aşağı inince hemen göreceksiniz. Burada bir kamp alanı yok. Düzlük bir alan bulmak bana yeter diyenlerdenseniz şelale çevresinde bir kaç düzlük alan var. Buraya çadır attığınızda günübirlikçilere maruz kalacağınızı unutmayın. Otopark (Şelalalerin başladığı geniş alana aracınızı bırakabilirsiniz) Şelalelere yakın olmak istemiyorsanız Demirköy yolu üzerinden şelalelere saptığınız yol ayrımının tam karşısındaki ormana giren bir yol var. Biraz içeri girerseniz geniş bir düzlük ve yüksek ağaçlar sizi karşılayacaktır. Suyunuzu yanınıza getirmeyi unutmayın. Mescit, tuvalet Market (Vize ilçe merkezinde ihtiyaçlarınızı karşılamalısınız)

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Monopetra Kayalıkları ve Cehennem Şelaleleri (Kırklareli)

Kırklareli, Türkiye

Istranca’nın yemyeşil tepeleri arasında iniş çıkışla geçen bu rota kendini hem fiziksel hemde yön bulma olarak zorlamak isteyenler için ideal. Bu zor rotanın ödülü ise Cehennem Şelaleleri ve Monopetra Kayalıkları’nın eşsiz manzaraları. Vize’nin Kızlıağaç Köyü’nden Sivriler Köyü’ne doğru giden asfaltın hemen kenarında muhteşem bir kamp alanı var (41°43’02 Kuzey – 27°50’04 Doğu). Burada keyifli bir kamp yapıp sabahına yürüyüşe başlayabilirsiniz. Haritada da göreceğiniz üzere ilk aşmanız gereken engel batı yönünüzdeki tepe. Kolay bir başlangıç sayılır. Tepenin hemen aşağısı Cehennem Şelaleri. Ya da yürüyüşe başladığınız noktadan etraftaki stabilize yollardan birine girmeyi tercih edebilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Göynük Kanyonu (Antalya)

Antalya, Türkiye

Göynük Kanyonu, muhteşem doğası, ağaçları, şelaleleri ve havuzları ile doğa sporu sevenler açısından muhteşem bir yerdir. Göynük Kanyonu, Göynük mahallesine yaklaşık 4 km mesafededir. Likya yolunun önemli bir bölümü Göynük Kanyonu'nun içerisinden geçmektedir. Göynük Kanyonu ayrıca tüm Likya yolu boyunca mevcut olan en uygun kamp ve ihtiyaç giderme mola noktası konumundadır. Giriş Ücreti: 8 TL (2018) Yapılacak Aktiviteler: Canyoning (45 TL) Zip Line (25 TL) Giriş Kanyon Uzunluğu 4 Km Kanyonun devamı için ekipman kiralayıp devam edebilirsiniz. (45 TL)

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kurşunlu Şelalesi (Antalya)

Antalya, Türkiye

Kurşunlu Şelalesi, Antalya-Isparta karayolunun 24. km'nden sola dönülerek 7 km devam edildiğinde ulaşılan bir şelaledir. Kurşunlu Şelalesi'ne su 18 metre yükseklikten dökülmekte ve küçük şelaleciklerle 7 adet küçük gölet birbirine bağlanmaktadır. Kamp yapmak mümkündür. Şelaleye giriş 4 tl . İçerisi çok güzel parkın içinde tavuklar , kuşlar , atlar ve develer bulunuyor. Kurşunlu şelalesi yaklaşık 17 metre yüksekliğindedir. Şelalenin suyu kaynak sulardan geliyor. Şelalenin döküldüğü yerde alabalıklar bulunuyor.  Balık avlanması yasak gölet korunuyor. Kurşunlu şelalesi parkında 15-20 dakikalık doğa yürüyüşü parkuru bulunuyor dilerseniz küçük bir tur yapabilirsiniz.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Göksü Şelalesi (Konya)

Konya, Türkiye

Yerköprü Şelalesi, Konya'nın Hadim ilçesinde, Konya merkezine 110 km uzaklıkta, Göksu Nehri üzerinde bulunan ünlü bir şelaledir. Şelalenin küçük bir elektrik santrali de bulunmaktadır. Anadolu topraklarındaki önemli nehirlerden biri olan Göksu Nehri, Yerköprü’de mağaranın içine giriyor ve burada kayboluyor. Bölgedeki bir diğer akarsu olan Karasu Çayı da Göksu Nehri’nin yaklaşık 25 metre üzerinden aktıktan sonra Yerköprü Şelalesi’ni oluşturuyor ve Göksu Nehri’nin üzerine dökülüyor.  İki akarsuyun birleşmesinden sonra ortaya muhteşem güzelliğe sahip bir gölet çıkyor ve birleşen iki nehir Akdeniz’e dökülmek üzere coşkuyla akmaya devam ediyor. Göksu Şelalesi Nerede, Nasıl Gidilir? Konya – Karaman istikametine giderken Güneysınır ilçesine girdikten sonra (Ana yol üzerinde sağ tarafta) dümdüz Bozkır ilçesi istikametine doğru devam ediniz. Gürağaç kasabasını geçtikten sonra yolun solundaki tabeladan şelale yoluna girebilirsiniz. Habiller Köyü’nü de geçtikten yaklaşık 7 – 8 km sonra şelaleye ulaşmış olacaksınız.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Karasu Kanyonu ve Şelalesi (Mersin)

Mersin, Türkiye

Karasu Şelalesi Kadıncık Barajı'nın kuzeyinde yer almaktadır. Kanyona Boğazpınar köyünden patika bir yoldan inilmektedir. Kanyona dik bir iniş ile inildikten sonra 3,5 km. civarında suyun içerisinden yürüyerek karasu şelalesine ulaşılmaktadır. Mükemmel bir görünüme sahip olan Karasu Kanyonun da bol bol fotoğraf çekilebilir ve bu tertemiz suya sahip doğa harikası yerin keyfini çıkarabilirsiniz. Ayrıca; doğa severler için burada kamp yapabilecekleri yerler bulunmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kapuzbaşı Şelalesi (Kayseri)

Kayseri, Türkiye

Kapuzbaşı Şelaleleri Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı köyü sınırları içerisinde yer alan kaynak şelalelerdir. Şelalelerden birisi Türkiye'nin en yüksek ve dünyanın ikinci en yüksek şelalesi olma özelliğini taşımaktadır. Hemen yakınındaki Aladağlar’ın görkemiyle yarışan bu şelale, muhteşem bir manzara koyuyor ortaya.Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağlar’da toplanan kar ve buz sularıyla beslenir ve 76 metre tepeden dökülür. Gürül gürül sesi ve tül gibi beyazlığı, sizi mest eder. Kapuzbaşı bir şelaleler takımı. Yani sizi bir tane değil, 3 tanesi yan yana olmak üzere 7 adet muhteşem şelale bekliyor. Ayrıca; doğaseverlerin kamp yapabileceği alanda mevcuttur.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Hasan Boğuldu Göleti (Balıkesir)

Balıkesir, Türkiye

Hasan Boğuldu Göleti, Akçay, Altınoluk yolu üzerinde, Zeytinli beldesinde yer almaktadır. Bir efsaneye göre bu gölette boğulan Hasan adlı aşık gençten ismini alan gölet, bölgede sıkça ziyaret edilen mesire alanı Sütüven Şelalesi'ne çok yakındır. Ayrıca kamp alanı olarak en yakın Akçay tercih edilebilir. Buraya şahsi aracınızla Akçay- Altınoluk yolu üzerinde ilerleyip tabelalar yardımıyla sırasıyla  Zeytinli- Sarıkız bölgelerine ulaşmak gerekir. Burada biraz ilerledikten sonra karşınıza çıkan tabeladan sola dönün burada 4-5 km ilerlediğinizde gölete ulaşmış olursunuz. Hasan Boğuldu ve Sutüven Şelalesinin içinde bulunduğu Kazdağı Milli Parkı’na  Giriş Ücreti 15 TL’dir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kaz Dağı Milli Parkı (Balıkesir)

Balıkesir, Türkiye

İnsanı büyüleyen doğal güzellikleriyle birçok efsaneye konu olan Türkiye'nin cennet köşesi Kazdağı (Kazdagi ida) Çanakkale iline yaklaşık 90 km. mesafede olup Balıkesir ili Edremit ilçesi sınırları içinde yer almaktadır. 1774 m yüksekliğindeki Kazdağı (Kazdagi ida) Edremit Körfezi'nin üstünde oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Bünyesinde barındırdığı dereler, şelaleler ve kendine has bitki örtüsüyle herkesi büyülemektedir. Kaz Dağları'nda kamp yapmak için Mehmetalan Köyü'nü tercih edebilirsiniz. Kazdağı Milli parkı giriş ücreti(2018) Şahıs:6TL , Otomobil:18TL

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Suuçtu Şelalesi (Balıkesir)

Balıkesir, Türkiye

Ülkemiz hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dünyada önemli bir konuma sahiptir. Birçok kültürel ve doğal güzellikleri ile ünlü topraklarımızın, doğal güzelliklerinden birisi de Bursa ilimizin Mustafa Kemal Paşa ilçesine yaklaşık olarak 18 kilometre uzaklığında bulunan Suuçtu Şelalesi olmaktadır. Şelale bu bölgenin tatlı su kaynaklarından biri olmasının yanı sıra, Mustafakemalpaşa ilçesinin içme suyunu oluşturan en büyük kaynaktır. Aynı bölgede bulunan Karadere isimli derenin altında bulunan fay hattının kırılması sonucu meydana gelen şelale, adını da bu olaydan almıştır. Şelale yaklaşık olarak 38 metre yükseklikten akmak ile birlikte izleyenler için oldukça büyük bir görsel şölen olma niteliğindedir. Şelale görsel bir ziyafetin yanı sıra piknik yapmak isteyenler için kurulan birçok ahşap piknik masalarının bulunduğu harika bir ortamı barındırmaktadır. Bu sebeple sıcak yaz aylarında özellikle ziyaret edilen Suuçtu Şelalesi kahvaltı yapmak veya mangal yakmak isteyenler için oldukça geniş bir alana sahip olup ayrıca çam ağaçlarının altında piknik alanı ve piknik masaları vardır. Şelale görsel bir ziyafetin yanı sıra piknik yapmak isteyenler için kurulan birçok ahşap piknik masalarının bulunduğu harika bir ortamı barındırmaktadır. Bu sebeple sıcak yaz aylarında özellikle ziyaret edilen Suuçtu Şelalesi kahvaltı yapmak veya mangal yakmak isteyenler için oldukça geniş bir alana sahip olup ayrıca çam ağaçlarının altında piknik alanı ve piknik masaları vardır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Manavgat Şelalesi (Antalya)

Antalya, Türkiye

Ülkemizdeki en önemli ve en güzel şelalelerden biri olan Manavgat Şelalesi, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Antalya’da gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan şelale, ilçe merkezine 3 km, Antalya il merkezine de yaklaşık 72 km uzaklıktadır. Adını ilçe merkezinden alan Manavgat Şelalesi, 3 – 4 metre yükseklikten dökülmektedir. Manavgat Şelalesi, doğanın insanlara sunmuş olduğu en güzel yerlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Şelaleyi besleyen en büyük kaynak olan Dumanlı Kaynağı kayaların arasından çıkan suların coşkulu şekilde akmasıyla şelaleye ulaşmaktadır.  Şelalenin bulunduğu bölgede rafting, araçla safari gibi aktiviteler de yapabilirsiniz. Yine muhteşem şelale manzaralı çay bahçelerinde birşeyler içip günün yorgunluğunu atabilirsiniz.  Şelalenin bulunduğu alanda yemek yiyebileceğiniz, sıcak soğuk birşeyler içebileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Manavgat şelalesi giriş ücreti kişi başı 6TL'dir. 18 yaş altı girişler ücretsiz olup, şahsi aracınızla geliyorsanız şelale girişi yakınında otopark bulunmaktadır. Ayrıca ücreti 5TL'dir. (2018)

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Düden Şelalesi (Antalya)

Antalya, Türkiye

Düden şelalesi dünyanın dört bir yerinden merak edip ziyaretine gelen turistler ile dolup taşmaktadır. Şelalenin girişinde develere binip güzel bir anı fotoğrafı çekebilirsiniz. Şelalenin içerisinde Hediyelik eşya satan dükkanlar ve yemek yerleri oldukça fazladır ve içerisinde Gençlik Parkı da bulunmaktadır. Düden şelalesinin suyu yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Lara plajında 50 metre yükseklikten büyük bir gürültü ile denize dökülmektedir. Şelale Alanına giriş ücreti sembolik olarak kişi başı 3 TL dir. Ve Müze Kartı maalesef geçerli değildir. Varsak’a 1 kilometre mesafedeki şelale, Antalya Merkez’e de yalnızca 10 kilometrelik bir uzaklıktadır. Şahsi aracı ile gidecek olanlar Varsak Yolu’ndan gelerek şelaleye ulaşabilirler.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Softaboğan Şelalesi (Bursa)

Bursa, Türkiye

Bakacak'ın güneydoğusundaki Dombay çukuru vadisinde kalan Softaboğan şelalesi yüksekten akmamasına rağmen kuzeye akan Kırkpınar derenin oluşturduğu birçok şelalenin en ünlüsüdür. Çobankaya kamp alanı karşısındaki Sultan Selim senaberliği (çamlığı) olarak da bilinen bölgenin kuzeyinde kalan şelaleye akan derede çok sayıda doğal havuz bulunur.Softaboğan şelalesi parkurunun girişi, Çobankaya kamp alanından asfalt yola çıkıp sola, Bakacak istikametine doğru yüründüğünde yaklaşık 500 m. mesafede Orman müdahale araçlarının kullandığı toprak yoldur. Bodur Ardıç'lar arasından alçalarak çam ormanına doğru ilerleyen patika 850 m. Sonra Kırkpınar dereye iner. Patikanın sağındaki çeşmenin bulunduğu noktadan kuzeye uzanan geniş alan ise Sultan Selim Senaberliği olarak bilinir. Derenin her iki yakasında da bulunan patikalar takip edildiğinde yaklaşık 1.5 kilometre sonra Softaboğan şelalesine varılır. Softaboğan şelalesi adının, Yavuz Sultan Selim'in taht mücadelesi yaptığı kardeşi Şehzade Ahmet'in beş nefer biraderzadesini bir av sırasında burada boğdurmasını nedeniyle verildiğinden Solakzade tarihinde bahsedilir. Sultan Selim Senaberliği olarak bilinen sahanın adı da bu hadiseden kalmadır. Çam ağaçları nedeniyle kuytu bir bölge halindeki Softaboğan şelalesi 1950 yıllarından günümüze yaz aylarında doğa yürüyüşçülerinin yoğun ilgisini çeker.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çifte Şelaleler (Yalova)

Yalova, Türkiye

Çınarcık İlçesi Teşvikiye Beldesinden Delmece Yaylasına çıkılan yol üzerinde bulunmaktadır. Erikli Şelaleleri eşsiz doğa güzellikleri ile kamp kurmak ve Trekking yapmak isteyenler için harika bir mekandır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Gürleyik Subaşı Şelalesi (Eskişehir)

Eskişehir, Türkiye

Eskişehir'in Mihalıççık ilçesindeki Gürleyik Köyü'nde bulunan Subaşı Şelalesi, çok az kişi tarafından bilinen bir doğa harikasıdır. Eskişehir'e 123 km. ilçeye ise 27 km. uzaklıkta olan doğa harikasında kamp yapmak mümkündür. Gürleyik Şelalesinde piknik alanı için kişi başı 2 TL ücret alınmaktadır. Kamp alanında çadır kurup kamp yapmak için ise 10 TL ücret alınmaktadır.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Sızır Şelalesi (Sivas)

Sivas, Türkiye

Sızır, Sivas iline 130 km, Kayseri iline 100 km, Gemerek ilçesine 22 km. mesafede bulunur. Doğa harikaları bakımından ve kamp yerleri bakımından mükemmel bir yapıya sahiptir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Şuğul Vadisi (Sivas)

Sivas, Türkiye

Şuğul Vadisi Gürün'de görülmeye değer önemli doğal güzelliklerden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması sağlanmıştır. Ayrıca, vadi girişinde bir balık lokantası ve kır kahvesi bulunmaktadır. Kayalıklarda meydana gelen doğal aşınmalar sonucu, iri kaya parçalarının ırmağa ve ırmak kenarlarına düşmesi, bazı kayaların ise ufalanması bu görsel zenginliği artırmaktadır. Vadinin bitki örtüsünü; dere kenarında söğüt, yamaçlarda ise yabani badem, kuşburnu ve sumak ağaçları oluşturmaktadır. Kayaların üzerinde nadiren ardıç ağaçları da görülmektedir. Şuğul vadisi henüz fazla keşfedilmemiş yerlerdendir. Güzelliği ile göz dolduran şelalesi görülmeye değer.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Galgamaç Şelalesi ve Toprakhisar Kanyonu (Kahramanmaraş)

Kahramanmaraş, Türkiye

Kahramanmaraş merkeze bağlı Topçalı Köyü ve Andırın Alanlı Köyü sınırları içerisinde olan Toprakhisar Kanyonu ve Galgamaç Şelalesi kamp veya doğa sporları yapmak için oldukça müsait bir alana sahip. Karşı karşıya geldiğiniz anda yeşilin rengine, suyun berraklığına doyamayacağınız, kendinizi adeta karpostal içinde hissedeceğiniz ender yerlerden biri olan ve 20 metre yüksekten akan Galgamaç şelalesi, görünüşü ile gelen ziyaretçileri adeta büyülüyor. Onikişubat ilçesine 60 km uzaklıkta olan şelale, Topçalı ve Alanlı sınırlarındaki Toprakhisar Kanyonu içerisinde yer alıyor. Kanyon içerisindeki çayın adı, Toprakhisar Çayı olduğu için, kanyon adını bu çaydan alıyor. Toprakhisar Kanyonu, Başkonuş Yaylası ile Balk Dağı'nın arasında kalan derin ve sarp geçitlerin olduğu bir vadide yer alıyor.  Kanyonun uzunluğu 7-8 km civarında olup,  kanyon bu çay üzerindeki Şarlak şelalesinden başlayıp, Düldül dağının dibinde, Ceyhan nehrine kavuştuğu yerde son buluyor.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Güney Şelalesi (Denizli)

Denizli, Türkiye

Güney Şelalesi, Denizli ili, Güney ilçesi, Cinlere Mahallesi sınırları içinde yer almaktadır. Güney ilçesinin yaklaşık 4 km. güneyinden gecen Menderes Nehri'nin kenarındadır. Şelale doğal güzelliği bakımından görülmeye değer yerlerdendir. Denizli'ye 70 km uzaklıktaki gizli cennet, Birinci Derece Doğal Sit Alanıdır. Güney ilçe merkezinin 3 km uzağında yer alan Cindere Dağı yamaçlarından çıkan su kaynaklarından beslenmektedir. Büyük Menederes Nehri'ne yaklaşık 20 m yüksekten nazlı nazlı dökülen şelale suyu kireçli, bunun sonucu olarak da şelale yatağında kalker basamaklar ve çeşitli oluşumlar meydana getiriyor. Gün doğumundan akşama dek izlenmesi gereken Güney Şelalesi gelin duvağı tül perde, yelpaze biçiminde zümrüt yeşili kadife görünümlü yosunlar üzerinde süzülen su damlaları yıllarca süren akışıyla sarkıt dikitleri olan Damlataş Mağarası oluşturmuş, şelale akış seti içinde oluşan mağara içinde yüzülebilen derinlikte bir de göl saklıyor. Sudaki bu kirecin şelale yatağında oluşturduğu kalker basamakları ve şelalenin yeşilin her tonunu barındıran bitki örtüsü şelaleyi çok estetik bir görütüye kavuşturmuş. Birinci dereceden sit alanı ve Türkiye’nin 23. doğa harikası olarak kabul edilen şelale ile tek sıkıntı ise geçirdiği heyelan  sonucunda bir kısmının yapılmış olması. 

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Kıbrıs Köyü Kanyonu (Ankara)

Ankara, Türkiye

Roma döneminde açılan su kanalları ve birçok tarihi kalıntıyı içinde barındıran, Ankara’nın keşfedilmeyi bekleyen doğal güzelliklerinden biri .Karadeniz ikliminin hissedildiği 8 kilometre uzunluğundaki kanyonun, tarih ve doğanın buluştuğu turizm merkezlerinden biri.“Kanyon geçmişte Ankara’nın su ihtiyacını karşılıyordu. Doğal güzellikleri, bitki örtüsü ve tarihi güzellikleriyle dikkat çeken bu mekanın bugüne kadar korunması büyük bir şans.Kanyonda yaklaşık bin 200 bitki türü bulunduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de sadece Karadeniz ikliminin yaşandığı, yıllık yağışın bol ve düzenli olduğu yerlerde bulunan fındık, Mamak’taki Kıbrıs Kanyonu’nda da yetişiyor. Zirai manada fındıkçılığın yapılmadığı kanyonda ağustos ayında fındık hasadı yapılıyor. Roma döneminde açılan su kanallarını ve daha birçok tarihi kalıntıyı görmenin mümkün olduğu kanyonda Başkentliler için bir cennet

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Göldere Şelalesi (Bartın)

Bartın, Türkiye

Bartın ili, Kurucaşile ilçe sınırında bulunan Göldere Şelalesi, Gezilip görülmeye değer bir yerdir.Daha varır varmaz aşağıya dökülüş sesine hayran kalacaksınız. Saatlerce oturup manzarayı izleyip şelale sesini dinlemek isteyeceksiniz. Bu şelalenin serinliğine ve güzelliğine doyamayacaksınız. Burada bol bol manzara fotoğrafı çekeceksiniz. Yani anlayacağınız sevdiklerinizle güzel bir gün geçireceksiniz. Taşların arasından coşkuyla akan minik şelale, az da olsa çevredeki sessizliği kırıyor. Şelalenin döküldüğü yerdeki suya girmek ise biraz cesaret gerektirecek nitelikte. Zemini kaygan ve buz gibi olan bu suya girmek isteyenlerin dikkatli olması gerekmektedir. Kamp yapmak isteyenlerin de çadırlarını rahatlıkla kurabilecekleri alan “Gölderesi Şelalesi”nde mevcut. Şelalenin hemen ön tarafındaki alanda çadır kurabilir, ateş yakabilirsiniz. Sessizlikle, doğayla içiçe bir kamp zevki doyumsuz olacaktır. “Gölderesi Şelalesi”nin sularını takip ettiğinizde sizi, ağaçların birbirleriyle fısıldaştıkları yemyeşil bir dünya bekliyor olacak. Hafif engebeli yolu ilerledikçe aranıza ormandaki küçük canlılarda katılacaktır. Gün batımı başladıkça, güneşin yumuşak yüzü şelaleye yansır ve o anı fotoğraflamak isteyebilirsiniz. Göldere Şelalesi, Bartın’ın Kurucaşile ilçesine bağlı Kanatlı Köyünde bulunur. Diğer bir deyişle Amasra-Kurucaşile ileçleri arasında bulunur. Kurucaşile’ye 22 km , Amasra’ya 33 km, Cide’ye 51 kilometre, Bartın’a 43 kilometre ve Karaman Köyü’ne 7 km uzaklıktadır. Buraya ulaşmak için Kurucaşile-Amasra yolunun 17. kilometresinde Kanatlı Köyü’nü geçer geçmez burada sola dönün toprak yolda yaklaşık 5 km daha devam ederseniz şelaleye ulaşmış olursunuz. Yaklaşık 100-200 metre de yürümeniz gerekecektir. Göldere Şelalesi Girişi Ücretsizdir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Suuçtu Şelalesi (Bilecik)

Bilecik, Türkiye

875 m rakımda bulunan şelale, yaklaşık 30 m yükseklikten düşen suyuyla oldukça etkileyici bir manzara oluşturmaktadır. Küçük bir havuzda toplanan bu soğuk mu soğuk suya girmeyi denerseniz iki kere düşünmenizde yarar var. Şelaleyi çevreleyen yeşillikler ve akan suyun sesi size son derece mutlu ve huzurlu kılacaktır. Suuçtu Şelalesi, uzun saatler vakit geçirebileceğiniz nadir bir vaha olarak görülmeye değerdir.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çir Şelalesi (Bingöl)

Bingöl, Türkiye

Çir Şelalesi, 100 metre yükseklikte Çir Taşı adı verilen bir kayadan yükselen su 50 metre yükseklikten düşer. Suyun adeta dans ederek düşmesi adeta insanları kendine hayran bırakmaktadır. Buraya ilkbahar mevsimi ile birlikte ziyaretler başlamaktadır. Her yıl çok sayıda kişi bu şelaleyi ziyaret eder. Şelale ve çevresi harika manzaralarla kaplıdır. Buraya gelip serin su eşliğinde piknik yapabilir veya doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. 

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Ağlayan Kaya Şelalesi

Denizli, Türkiye

Ağlayan kaya şelalesi diğer adıyla yeşildere şelalesi, denizli ilinin en eski ve en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir. Alabalıkların ve kümes hayvanlarını yetiştirildiği, yeşilin ve şelalenin bol olduğu bir yer. Doğal güzellikleri nedeniyle görülmeye değer. Ağlayan kaya denmesinin sebebi ise, bölgede bulunan Yeşildere Şelalesinin ağlayan bir kayayı andıran doğa harikasını meydana getirmiş olması. Ağlayan Kaya Yeşildere Şelalesi Özellikleri Ağlayan kaya bölgenin ismi. Yazın sıcağında bu bölgeye geldiğiniz bir serinleme hissediyorsunuz. Bölgedeki şelalelerin soğukluğu sizi titretiyor adete. Elinizi yüzünüzü bu soğuk suyla yıkadığınızda kendinize geliyorsunuz. Yol boyunca yaşadığınız stresi ve yorgunluğu biranda atlatıyorsunuz. Alabalıkların bulunduğu havuzları gezmeni gerekir. Daha sonra da kümes hayvanlarının yetiştirildiği yerleri.. Buradaki tesislerde çok özel hazırlanmış konaklama ve dinlenme yerleri var. Doğayı ve sadeliği sevenler için mükemmel bir yer. İnsan fıtratıyla tamı tamamına uyumlu bir yer.

Haritada Göster
 • Açık
 • Yorum 0 Yorum 0.0
Detayları Gör
Genel

Çermik Şeyhandede Şelalesi

Diyarbakır, Türkiye

Diyarbakır Çermik ilçesinde bulunan Şeyhandede Şelalesi, yaz aylarında sıcaktan bunalanların hem serinlemek hem de piknik yapmak için seçtiği yerlerden biri. Şeyhandede şelalesi çermik'e bağlı şeyhandede köyünde ve çermik siverek arasındadır. Kaplıcalarıyla ünlü Çermik'de bulunan şelale doğal güzelliğiyle büyüleyicidir. Kuş sesleri eşliğinde şelalenin manzarasını izleyebilir bir yandan da gölette yüzebilirsiniz. İlçenin hemen yanı başında yükselen Gelincik dağı, zirvesinde Kapadokya’daki peribacalarını  anımsatan yapıları ve Bintaş köyünde bulunan kayalıkları ile dağcılık ve kaya tırmanışı, Karakaya köyü, Şeyhandede şelalesi ve Sinek çayı doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken bir ilçemizdir.

Haritada Göster
 • Kapalı
 • Yorum 0 Yorum 0.0

Sign In